Colaje si fotografii specifice lunii Mai

Lasă un comentariu

 

Oamenii din zilele noastre

Lasă un comentariu

Ieri am intalnit intr-un autobuz din Bucuresti niste barbati cu mintea limitata: unul vorbea despre constiinta, iar celalalt credea ca are dreptul sa-mi impuna niste reguli absurde! In astfel de situatii reactionez imediat deoarece nimeni nu ar trebui sa-mi dicteze ce trebuie sa fac; am avut revelatia faptului ca multi se cred in continuare sefi de cadre, sau secretari b.o.b! Ei nu realizeaza ca-n ultimii treizeci de ani multe s-au schimbat, iar comportamentul lor virulent/agresiv/dictatorial este depasit!

Exista si femei care-au detinut astfel de posturi pe vremuri, iar acum sufera ca nu-si mai pot tine sub control subalternii! Sunt foarte vocale, ameninta cu usurinta, te dau in judecata daca nu le asculti ordinele.

Acesti oameni distrug tot ce ating, frang destinele altora daca sunt lasati sa actioneze, desi se fotografiaza zambind binevoitor. 

Trandafiri infloriti in prima parte a lunii mai 2019

Un comentariu

De 1 Mai

Lasă un comentariu

2019:

Pentru ca maine este 1 Mai, au inceput dezbaterile pe tema: 
1) cate milioane de mici vor sfarai pe gratarele patriei si cata bere se va bea;
2) cat de mult se munceste in Romania!?
Tavalugul generalizarilor si extrapolarilor gratuite cred ca va ajunge la apogeu pana la sfarsitul zilei. 
La o dezbatere pe tema muncii participa mai devreme si-un sociolog a carui voce parea a fi in schimbare ca-n adolescenta baietilor; poate de aceea nu m-a impresionat deloc, ba mai mult decat atat, chiar m-a pus pe ganduri…

(publicat in 30 aprilie 2019)

 

 

2018:

#LaMultiAni tuturor celor care au muncit de cand se stiu si o fac in continuare! Nu este dezonoranta munca, ba dimpotriva! Atata timp cat esti sanatos si te poti misca, ar fi pacat sa stai degeaba, sa te plictisesti, sa te deprimi, ori sa te alienezi! 
Update: am avut colegi de birou care se prezentau la serviciu, semnau condica, citeau ziarul, beau cafeaua, vizitau alte birouri, schimbau opinii si apoi dispareau ore intregi cu „treburi” numai de ei stiute! 
#MesajulZileide1Mai

 

 

#Motivationale de #1Mai:
Turistii se vor bucura de ape termale, de piscina si de programele speciale pregatite pentru ei cum ar fi: Dj, Mc si „apa-zumba”! 

 

 

 

2017:

#LabourDay
#SindromulDistractieiMaxime
In ultimii ani, toate mijloacele vizuale si auditive de persuasiune a maselor incearca sa ne inoculeze directiva ca de 1 Mai romanii se distreaza la maximum oriunde s-ar afla ei, pe banii lor; in acest scop, realizatorii/comunicatorii de stiri exaltati si isterizati ne furnizeaza detalii exaustive de la fata locului despre cum se poate face baie in apa rece la mare, ori despre noul trend la impachetari corporale la Felix: doamnele mature au renuntat la clasicul namol pentru ciocolata speciala care-ti face pielea fina! 
Ma gandesc la miile de oameni care peste cca. o ora deschid supermarketurile/magazinele/etc. si n-au plecat nicaieri sa se distreze…
#SfatulZilei: angajati din mass-media, treziti-va la realitate!

2014:

Paradoxul zilei de 1 Mai: aceasta sarbatoare a debutat in America, acolo unde progresele industriei au fost remarcabile la inceputuri, iar muncitorii au cerut limitarea zilei de lucru la opt ore fara reducerea salariului.
Culmea este ca acum aceasta zi nu mai este sarbatorita in SUA, ci este o zi lucratoare obisnuita.

Magnolii din Bucuresti

Lasă un comentariu

Teme de gandire matinale

Lasă un comentariu

Eu cred ca cititul excesiv din liceu&facultate m-a ajutat enorm de mult sa nu devin o economista banala, limitata, obtuza si repetitiva in gandire si exprimare! Poate si studiile personale de istoria artelor m-au ajutat sa explorez si alte lumi nevazute de multi oameni din jurul meu. Apoi faptul ca „meseria” m-a obligat sa vizitez multe tari si orase mi-a deschis orizontul cunoasterii fara sa ma alieneze, din fericire!

Cand am „debutat” in lumea virtuala am cunoscut multi jurnalisti si bloggeri, unii m-au „atacat” virulent (nu stiu exact de ce?), iar cu altii am ramas in relatii de „prietenie” pana-n prezent! 🙂 In schimb, cu unii dintre fostii colegi de serviciu nu mai pot comunica in prezent nici in lumea reala, nici in cea virtuala!

Am devenit intoleranta la metehne „vintage” acutizate si modificate in secolul XXI! 😀 

Si observ ca automultumirea de sine face din oamenii obisnuiti niste indivizi urcati pe un piedestal invizibil pe care numai ei il vad.

Flori de corcodus

Lasă un comentariu

Flori de corcodus inflorite in casa, intr-o vaza, din crengile rupte in februarie…

Primavara din interior.

Copiii si internetul

Lasă un comentariu

Astazi am ascultat o emisiune despre „siguranta” copiilor pe internet, despre riscuri si amenintari, despre obligativitatea adultilor de a monitoriza ceea ce fac zilnic copiii lor in lumea virtuala. Am aflat ca se va putea apela in curand la un produs al inteligentei artificiale care instalat in telefonul copilului va putea sa depisteze orice activitate periculoasa si va alerta parintii.
Daca generatia noastra a-nvatat sa lucreze pe calculator in anii nouazeci de la copiii nostri care sunt in general autodidacti, generatia digitala Alpha care a aparut in ultimii ani se naste cu abilitatile de a accesa internetul de la varsta de doi ani! Nici nu ne dam seama ce ne asteapta daca nu reusim sa tinem pasul cu cei mici!

Din categoria: oameni care ne-au influentat traiectoria vietii

Lasă un comentariu

Dimineata am reusit sa o felicit telefonic pe fosta mea profesoara de franceza si diriginta cu ocazia celor nouazeci si unu de ani impliniti zilele trecute, cand telefonul era ocupat mai tot timpul!  Ma bucur de fiecare data cand vorbim si aflu ca-i activa si foarte mondena! 
Desigur, toti ne dorim sa ajungem la o astfel de varsta onorabila si sa putem fi pe cont propriu, adica sa ne putem purta singuri de grija, sa putem comunica si sa ne bucuram de tot ce-i frumos pe lume.

Imagini cu primule in februarie 2019

Lasă un comentariu

Older Entries Newer Entries