Bucurestiul sufocat de calduri si natura in a doua parte a lunii august

Lasă un comentariu

Intamplari din cotidian

Lasă un comentariu

Mod de exprimare in limba romana pe #FB:
„Acest coș de gunoi suspendat, cu capac îl veți îndrăgi.” (preluat prin copy de la sursa!)
Care-i subiectul, dar predicatul? 
Cum sa indragesti un cos de gunoi??

Evit in ultimul timp sa scriu pe #FB despre anomaliile pe care le detectez in societatea inconjuratoare, dar in lumea reala nu trece o zi sa nu descopar cate un monument de prostie autentica! Ieri l-am intalnit pe baiatul mamii (trecut de patruzeci…) indoctrinat de prea multa televiziune reactionara, iar azi am avut de-a face cu vanzatoarea care considera ca magazinul ar trebui golit de clienti ca sa-si poata savura cafeaua de la automat si covrigul in liniste! Evident ca patronul, un om politicos si activ nu se afla acolo! 
#RomaniaEsteOTaraFrumoasa
#LocuitoriieiseuitapreamultlaTV

Ieri am descoperit ca platim in avans pentru zugraveala scarii, in conditiile in care nu exista intocmit niciun deviz, nu exista incheiat un contract de prestari servicii cu termen de executie estimat s.a.m.d. Daca pui intrebari pertinente primesti raspunsuri ocolitoare/evazive/eliptice si vesnicul „nu se poate in tara asta!”, ceea ce ma enerveaza peste masura! I-am spus ieri administratorului ca pescuitul in ape tulburi si constructia de castele pe nisip miscator nu mi-au placut niciodata! 
Si uite-asa imi fac dusmani, in loc sa ma incadrez in multimea obedienta!
#Cumsefacbanilablocdinorice

Cum ne educam copiii

Lasă un comentariu

La sfarsitul clasei a opta, fiul meu mi-a marturisit destul de derutat ca majoritatea colegilor de clasa vor sa emigreze la un moment dat. Atunci am realizat ca este momentul sa discutam despre subiect si i-am explicat urmatoarele: cand mergi in strainatate depinde cine esti, ce reprezinti si mai ales cum esti perceput si intampinat de cei de-acolo, caci altfel este destul de grea viata pretutindeni in lume!
Dupa cativa ani a-nceput sa vada strainatatea el insusi in direct si s-a convins ca exista „the bright side and the dark side of the world everywhere”!
#ParentingDeRomania

Romanii sunt usor de influentat/manipulat deoarece nu au convingeri personale, se multumesc sa accepte cu usurinta ceea ce le spun altii. Exista de asemenea multa ipocrizie in societate, multa iubire de sine, putini conationali au caractere puternice!

Tot felul de influenceri povestesc ce li se-ntampla lor si sute de oameni se minuneaza si se prosterneaza in conformitate!

Amintiri de ziua mea

Lasă un comentariu

Cele mai reusite petreceri de ziua mea despre care-mi amintesc cate ceva; altele le-am organizat la birou, impreuna cu diversi colegi de-a lungul anilor, uneori ne pria, alteori mai putin…

  • Prima – eram prin liceu impreuna cu prieteni, frati si colegi de scoala.
  • A doua – eram la sfarsitul facultatii si am sarbatorit un fel de logodna de ziua mea. A fost o petrecere foarte reusita cu lume multa, cu dans tot timpul si muzica data la maximum.
  • A treia – in anul 2000 cand am invitat prieteni, ex-colegi de facultate si rude. Petrecerea a fost afara si a avut mult farmec! Parca pe-atunci nu erau atat de multi tzantzari in Bucuresti!

Sfarsit de an scolar

Lasă un comentariu

Ieri am participat la o serbare scolara de sfarsit de an si am fost uimita de numarul mare si diversitatea concursurilor scolare la care au participat elevii din clasa intai cu rezultate de exceptional si foarte bine! Nu-mi dau seama ce-nseamna Gazeta matematica pentru clasa intai, dar ma rog, nu are rost sa-mi pun intrebari inutile, cu siguranta ca exista pe undeva raspunsuri „sustenabile” la orice astfel de dileme!
Cert este ca va trebui sa ma reciclez cu fiecare membru al familiei care va pasi in clasa intai in anii care vin! 
Pana atunci ma bucur sa-i admir pe cei care au terminat clasa a treia si care si-au pus la punct singuri, supravegheati indeaproape de catre invatatoarea lor, programul artistic de la serbare; #Sara imi povestise inainte de serbare cate ceva, dar nu-mi dezvaluise chiar toate surprizele! 

Nu stiu daca psihologii participa la serbarile copiilor, dar ar trebui s-o faca in mod obligatoriu, deoarece dincolo de tipare, de statistici si de declaratii oficiale, de ipocrizii si de entuziasmul general, acolo poti vedea reactiile celor mici in direct! Unii sunt bucurosi, altii sunt anxiosi, unii se simt in largul lor sa poarte coronitza pe cap, altii se simt jenati si-abia asteapta sa scape de ea, unii fac atacuri de panica, altii sunt relaxati, unii acuza dureri in piept, altii sunt deja plini de ticuri. Ar fi multe de invatat despre reactiile copiilor la sistemul de invatamant, caci nu trebuie sa asteptam rezultatele dezastruoase de la examenele finale ca sa ne mobilizam cumva si toata mass-media sa-i ridiculizeze pe copii in fel si chip!
Eu nu sunt cadru didactic, dar iubesc toti copiii si le vreau binele.
#OpiniePersonalaBazataPeExperientaDeViata

#SerbareScolara

Zorele inflorite la inceput de iunie

Lasă un comentariu

Vizita Papei Francisc in Romania – consideratii personale

Lasă un comentariu

Am urmarit vizita Papei Francisc din momentul cand a atins cu picioarele pamantul romanesc si m-am bucurat sa constat ca este un excelent comunicator carismatic, bland, cu mult har, apropiat de semenii sai, bun cunoscator al temelor principale din societatea romaneasca dupa cum ne-am putut da seama din discursurile sale de pana acum. Ne lasa impresia ca ne cunoaste foarte bine pe toti si pe fiecare in parte.
#VizitaPapeiFranciscInRomania

Materialele sunt foarte bine pregatite, am admirat maiestria celui/celor care le-au intocmit!  Sunt documentate, concise si pline de substanta! Iar faptul ca Papa Francisc la venerabila varsta de optzeci si trei de ani citeste in fata microfonului fara sa foloseasca ochelari este de-a dreptul remarcabil!

Ma bucur de asemenea ca oamenii care l-au intampinat, care l-au asteptat si care au umplut cu zecile, chiar sutele de mii locurile special amenajate, s-au comportat admirabil!

Centrul Vechi in luna Mai 2019

Lasă un comentariu

Si un bonus: Dambovitza

#OnThisDay – imagini frumoase din ultimii ani

Lasă un comentariu

Din arhiva personala gazduita pe #FB:

Fotografiile au fost facute in drumurile mele prin diferite zone ale Bucurestiului, prin urmare, mitul pe care-l plimba unii prin lumea virtuala conform caruia n-avem un oras frumos, este fals!

Copiii se cresc dintotdeauna cu „sacrificii” facute de parinti

Lasă un comentariu

Motto: Copiii nu se cresc usor, dar merita orice efort facut in acest sens!

Atunci cand am debutat in activitatea de economist dupa terminarea facultatii si eram in perioada de stagiu, cum era pe-atunci, am aflat la scurt timp ca urma sa nasc un copil. Desigur, colegii n-au primit vestea aceasta cu entuziasm, ci mai degraba cu ostilitate si un comportament abuziv si rautacios, venit mai ales din partea femeilor care erau majoritare!

Au existat tot felul de incercari de intimidare, de intins capcane, de umilire si asa mai departe! Culmea este ca multe dintre femeile care se purtau urat cu mine, aveau la randul lor copii. Dar nu conta acest aspect, deoarece ele se considerau superioare pentru simplul motiv ca aveau vechime. Unele nu aveau pregatire de specialitate si pentru ele eram un pericol social, desi eu nu ravneam la locul lor de munca. O colega mi-a spus la un moment dat in primii ani de activitate ca am un handicap; se referea la faptul ca am un copil mic de crescut si ingrijit…

Dupa ce-am nascut al doilea copil rautatile celor din jur s-au inmultit, dar i-am ignorat pe toti si mi-am urmat drumul cum am putut mai bine, desi nu mi-a fost deloc usor! Nu mi-a placut sa ma autovictimizez niciodata si nici sa ma lamentez inutil, dar am cautat intotdeauna solutii de rezolvare a tuturor situatiilor aparute.

Nu m-am lasat doborata de rautatile celor din jurul meu si mi-am crescut si educat copiii cum am stiut mai bine, i-am imbracat intotdeauna frumos si am fost mandra de ei.

Am facut scoala, facultatea, stagiatura si primii ani de activitate in perioada indoctrinarii, dar cu toate acestea nu m-am „contaminat” deloc! Citisem atat de multa literatura clasica, existentialista, simbolista, absurda, incat am devenit imuna la imbecilitati impuse de altii si atunci, ca si acum! Daca seful de cadre, sau ceilalti sefi emanau pretentii absurde ii ignoram cu succes! Nu mi-a placut niciodata sa fiu obedienta atata timp cat au existat si alte optiuni!

Recunosc faptul ca si eu am absentat motivat de la unele evenimente unice din viata copiilor mei, dar daca ei nu s-au suparat pe mine din acest motiv, inseamna ca am depasit cu succes acele etape ale vietii! Pentru prima zi de scoala a fiului meu am declansat o adevarata campanie de a refuza o delegatie externa, ceea ce pe vremuri ma putea costa foarte scump!  Important este ca am reusit sa propun in locul meu o colega de la un alt departament care mi-a ramas recunoscatoare si eu am fost prezenta la scoala!

Acum am nepoate si nepoti si ma bucur sa petrec timp pretios cu ei de cate ori am ocazia!

Daca imbratisarea primita de la un copil mic este o minune, imbratisarea primita de la doi gemeni este un adevarat miracol!

Older Entries Newer Entries