Politica nu e o joaca de copii

2 comentarii

Intotdeauna am considerat ca sunt cateva lucruri despre care nu-mi dau cu parerea, deoarece nu ma pricep la ele: politica, fotbalul si masinile. Ascult si citesc insa, in fiecare zi, declaratii, afirmatii, angajamente, acuze, aprecieri, jigniri din viata politica a Romaniei contemporane. Oameni pe care i-am cunoscut la un moment dat pentru ca ni s-au intersectat destinele si pe care-i simpatizam sau apreciam acum ma dezamagesc in fiecare zi. Unii erau arhitecti inteligenti si talentati, altii erau economisti de elita, acum fac parte cu totii din acea masa amorfa de oameni care se coloreaza politic dupa cum bate vantul schimbarii. Nu pot sa nu regret faptul ca i-am privit cu multa toleranta pana acum. Chiar nu-mi imaginam ca un reprezentant al genului masculin poate face o prestatie atat de penibila de vodevil: sa planga la comanda. Nu le mai accept jocul de copii, caci consider ca politica nu e o joaca de copii. In politica diletantii nu au ce cauta. Destinele unei natiuni nu pot sta in mainile unor oameni spilcuiti si pusi pe capatuiala si-atat.
Anul trecut sustineam necesitatea existentei femeilor la guvernare in Romania. Ceea ce s-a intamplat insa in prima parte a anului mi-a demonstrat ca este greu sa fii femeie si om integru in politica romaneasca. O alta dezamagire majora.
Sunt in continuare un om optimist, dar ceea ce se intampla la varf ma ingrijoreaza foarte tare. O tara care imprumuta miliarde de Euro, dar nu are bani de salarii si de pensii ma pune pe ganduri. Sistemul medical sta sa explodeze din aceleasi motive: lipsa banilor; se gandesc sa majoreze contributia la fondul de sanatate si sa oficializeze plata serviciilor medicale. Au hotarat sa majoreze cu 20% impozitele anul viitor.
Deci presiunile financiare sunt gandite asupra omului de rand, somer sau platitor de taxe si impozite din salariul minim sau mediu sau din nimic.
Din nimic nu se poate plati nimic. La nimic nu se pot calcula procente.
Se fac tot felul de statistici platite cu bani grei, dar de aici nu se invata nimic.
Se vrea falimentul natiunii? Falimentul Romaniei? Eu chiar nu inteleg ce se urmareste.

A la Faveur de l’Automne, chante par Tete

Lasă un comentariu

Am descoperit o melodie despre toamna insotita de imagini frumoase:

La Multi Ani, Bucuresti!

2 comentarii

Imi iubesc orasul in care m-am nascut, in care am mers la scoala, la facultate, la serviciu, in care m-am casatorit si in care s-au nascut copiii mei, care aici au mers la gradinita, apoi la scoala, la facultate. Este orasul in care traim, de unde am plecat de-atatea ori si unde m-am intors cu drag acasa. L-am reintalnit cu emotie de-atatea ori. Nu as putea sa nu-l iubesc, asa cum nu as putea sa-l tradez niciodata. Nici un oras din lume nu este perfect. Oriunde in lume exista lux si saracie, frumos si urat, oameni prosperi si oamenii strazii. Iubesc Bucurestiul vechi, cu aromele si imaginile frumoase pe care le stiu din copilarie,  din povestirile parintilor si bunicilor.

Cine nu-si iubeste orasul natal si tara unde s-a nascut, este facut din alt aluat decat mine. Eu le iubesc pe amandoua si sunt mandra ca felicit astazi Bucurestiul de ziua lui.

Masuri de economisire pe timp de criza din Wall Street

Lasă un comentariu


Lucrurile “nice to have” au disparut, cele “must have” sunt prioritare. Acesta este unul dintre aspectele intalnite in majoritatea strategiilor de eficientizare a costurilor adoptate de catre jucatorii din piata bunurilor de larg consum ca urmare a contextului economic dificil. Managerii din FMCG consultati de Wall-Street explica ce masuri de “economisire” au aplicat pentru a mentine sanatatea afacerilor chiar si pe timp de criza.
Articolul integral din Wall Street aici.

Modificarile din piata de media din Romania dupa un an de criza

Lasă un comentariu

Wall Street:

Primul an de criza a lovit puternic in piata romaneasca de media, cea mai afectata fiind presa scrisa, unde titlurile fara sustinere din partea trusturilor au cedat primele. Piata a reactionat la scaderile bugetelor de publicitate fie prin polarizare, fie prin discounturi agresive. In ultimele 12 luni a avut loc o singura tranzactie importanta si au aparut primele surprize neplacute – companii falimentare cu datorii.

Intalnirea bloggerilor bucuresteni de la Pizza Hut

4 comentarii

A fost o intalnire offline foarte reusita cu multa lume, cu diade, triade si bisericute, toata lumea vorbea cu toata lumea. S-au facut fotografii, s-a filmat, atmosfera a fost incendiara. Nu au fost discursuri, nu a existat un program de lucru, intalnirea a avut drept scop socializarea si-atat. Cei de la Pizza Hut s-au straduit sa fie totul bine.
M-am bucurat sa vad oameni frumosi in jurul meu. Bloggerii in realitate arata chiar mai bine decat niste pagini de monitor si niste nick-uri ciudate uneori.
Le multumesc organizatorilor pentru initiativa si celor de la Pizza Hut pentru gazduirea evenimentului si pentru tratatie.
Si filmuletul de la piticu.ro

Dupa un an de criza

2 comentarii

In 10.09.2008 s-a declansat  criza in Romania. Astazi e ziua bilanturilor. Ce sectoare au fost cele mai afectate?

Piata de leasing auto a scazut cu peste 70%. Constructiile, piata electrocasnicelor, consumul, piata de retail au inregistrat scaderi dramatice. Valoarea de piata a companiilor a scazut. Valoarea caselor s-a diminuat. Supermarketurile si-au incetinit ritmul de dezvoltare, de expansiune. PIB-ul a scazut, economia s-a contractat, multe companii s-au dizolvat, au intrat in incapacitate de plata, au solicitat demararea procedurilor de faliment. Bancile fac disponibilizari, inchid sucursale cu mare discretie. A fost un an plin de evenimente legate de deprecierea leului comparativ cu celelalte valute, cu caderea bursei de la Bucuresti. Multi investitori si jucatori la bursa au inregistrat pierderi substantiale. O multime de  investitori si dezvoltatori imobiliari au renuntat la planurile de investitii din Romania deoarece se confrunta cu lipsa de lichiditati. S-a schimbat ierarhia meseriilor, piata de training a suferit modificari, in head-hunting au existat cateva perioade de criza.

Guvernul a lansat planuri anti-criza ale caror efecte deocamdata nu se fac simtite. Si-a propus asumarea raspunderii pentru legea educatiei si a invatamantului, a restructurarii Agentiilor Guvernamentale si a salarizarii unice a bugetarilor.

In acest an de criza ministerele tineretului si al turismului au cheltuit sume mari de bani in activitati de interes general care nu aduc profit imediat. Ministerele mediului si al agriculturii au cheltuit bani publici in alte activitati care nu au creat profit. Municipalitatea are planuri de dezvoltare pentru Bucuresti care pot inghiti sume mari de bani.

Drumurile si autostrazile din Romania inghit sistematic sume importante de bani, dar din pacate cedeaza la cateva zile de la taierea panglicii sau nu se mai termina niciodata.

Bilantul e cam sumbru la prima vedere si mi-as fi dorit sa fie mai optimist.

Programul Prima Casa demarat in forta a ajuns sa-i astenizeze deja pe oameni: bancile sustin ca dosarele sunt incomplete, iar potentialii beneficiari  se confrunta deja  cu mari probleme.

Guvernatorul BNR si analistii economici sustin ca pana la sfarsitul anului este posibil ca economia sa se redreseze.

Bookmark and Share

Facebook poate genera dependenta de socializare

Lasă un comentariu

Reteaua Facebook poate genera dependenta patologica de socializare, potrivit unui cunoscut psiholog britanic, care considera ca platforma alimenteaza neincrederea in sine a utilizatorilor. Potrivit lui David Smallwood, psiholog specializat in cazuri de dependenta, Facebook alimenteaza neincrederea in sine a utilizatorilor, mai cu seama la femei, care sunt mai vulnerabile deoarece stima lor de sine provine din relatiile cu ceilalti, iar Facebook le determina sa acumuleze sute de prietenii pe web, informeaza cotidianul britanic Daily Mail.

El sustine ca platformele de socializare au transformat modalitatile de comunicare intre indivizi din anumite sectoare sociale.

Facebook are aproximativ 60 de milioane de utilizatori si circa alte doua milioane se aboneaza la aceasta retea de socializare in fiecare saptamana.

Potrivit cercetarilor de piata, retelele socialeau devenit un substitut pentru familie, mai ales in tari precum Marea Britanie, unde legaturile de familie sunt din ce in ce mai alterate.

in opinia lui Smallwood, unul dintre cei mai apreciati terapeuti de la clinica de tratare a dependentelor Priory din Londra, cel putin 10% din populatia britanica este vulnerabila fata de dependenta patologica de socializare.

“Problema cu Facebook este ca totul se rezuma la obtinerea de noi relatii, un proces care creeaza dependenta. Obtinerea de noii prietenii devine competitiva – te judeci dupa numarul de prieteni pe care ii ai online. Faci totul pentru a acumula cat mai multi astfel de prieteni si atunci incepi sa devii ceva ce nu esti. Pentru a parea o persoana de succes iti cumperi haine noi si accesorii, facand datorii. Am pacientii care au cont pe Facebook si pe care ii sfatuiesc sa renunte la el”, a declarat Smallwood.

Acesta crede, de asemenea, ca site-ul este nepotrivit pentru persoanele care isi trateaza dependenta de alcool, droguri sau cumparaturi.

“Daca esti dependent de ceva, trebuie sa iei masuri pentru a te trata si pentru a te simti mai bine. Personele care urmeza un astfel de tratament simt nevoia de a fi ajutati, iar aceste site-uri pot functiona in acest sens curator. Dar problema este ca sunt doar trei sau patru persoane care se pot situa in topul popularitatii, iar ceilalti sunt doar alti participanti in cadrul retelei, ceea ce le sporeste sentimentul de inadaptare”, a mai spus el.

Optiunea de solicitare a prieteniei altor utilizatori ii poate face pe unii internauti sa se simta respinsi in cazul in care cererealor este refuzata, a mai precizat psihologul britanic. (Mediafax)

Bookmark and Share

Va urez La Multi Ani!

Lasă un comentariu

Azi este mare sarbatoare, de Sfanta Maria. Bisericile au tinut slujbe de dimineata. Am trecut si eu; am aprins lumanari pentru cei care suntem in viata si pentru cei care nu mai sunt. Va doresc tuturor sa aveti o viata frumoasa, cu sanatate si multe bucurii!

ROS12red40_rby09_l

Flori si imagini frumoase

Lasă un comentariu

IMG_2714

IMG_2855Culorile vorbesc in locul cuvintelor.

Older Entries Newer Entries