Noua ne plac imaginile frumoase: orhidee

Lasă un comentariu

129-2940_IMG

Razvan are nevoie de ajutor

Lasă un comentariu

Povestea lui dramatica este aici: http://www.razvan-zainescu.eu/home/

Cei care au absolvit Liceul Al. Ioan Cuza din Bucuresti in ultimii ani cu siguranta au avut-o profesoara pe mama lui Razvan.

Legea Internetului

Lasă un comentariu

Internauti, poate stiti ca  ni se pregateste o lege de utilizare a internetului. E bine sa fiti informati si sa participati la discutii, dezbateri si stabilirea legislatiei care va guverna accesul la informatie. Detalii aici:

Legea Internetului

Sustin campania impotriva discriminarii

Un comentariu

Sunt impotriva discriminarii oamenilor dintotdeauna, indiferent daca este vorba despre  sex, culoarea pielii, a parului, a etniei, a minoritatii. Mi se pare nedrept ca oamenii sa fie invrajbiti unii impotriva altora indiferent de motiv. De aceea sustin campania impotriva discriminarii rromilor, detalii aici: http://sper.org.ro/ .

Consider ca toti oamenii au dreptul la educatie, la cultura, la o viata mai buna si la un viitor pentru copiii lor.

Care sunt cele mai scumpe MBA-uri in Romania?

Lasă un comentariu

Din Business Magazin aflam care sunt cele mai scumpe MBA-uri din Romania si cum au evoluat lucrurile in ultimul an in care criza a determinat reducerea drastica a bugetelor firmelor in ceea ce priveste investitia in oameni.
Desi se spune ca la vreme de criza oamenii trebuie sa se reinventeze, sa investeasca in invatarea unor lucruri noi care sa le sporeasca abilitatile, uneori acest lucru devine imposibil datorita diminuarii veniturilor si a unui alt mod de ierarhizare a prioritatilor la cheltuirea banilor.

A cazut Guvernul

Lasă un comentariu

Motiunea de cenzura a fost votata. Detalii din Wall Street.

Ma intreb cu destula ingrijorare ce va urma? Se vor haitui in continuare, sau vor strange randurile, asa cum ar fi normal?

Nu este simplu sa guvernezi o tara de 22 de milioane de oameni in vreme de recesiune, dar nici imposibil.

Un indemn la ratiune ar fi binevenit, eu asa consider.

Herta Muller a primit Premiul Nobel pentru Literatura 2009

Lasă un comentariu

Herta Muller, scriitoare nascuta in Romania, care locuieste in Germania  a primit Premiul Nobel pentru literatura 2009.

„Scriitoarea germana de origine romana Herta Müller, laureata Premiului Nobel pentru Literatura 2009, s-a nascut intr-o familie de svabi din Banat, dar a emigrat in Germania in 1987, dupa ce legaturile ei cu studentii si scriitorii de limba germana din Aktionsgruppe Banat intra in atentia Securitatii.

Scriitoarea, nominalizata pentru Premiul Nobel si anul trecut, a pierdut in 2008 premiul in fata francezului Jean-Marie Gustave Le Clézio, considerat „scriitorul desprinderii, al aventurii poetice si extazului senzual, exploratorul unei lumi umane aflate deasupra si dedesubtul civilizatiei predominante”.

Herta Müller, un scriitor onest al marii dezradacinari

Tema comunismului si cea conexa, a opresiunii individului se regasesc ca leitmotive in cartile Hertei Müller, dar si in constiinta acesteia, autoarea scriind despre Romania totalitara, despre dezradacinare si despre zbuciumul unei constiinte care vrea sa mentina pura intr-o lume a terorii, comenteaza NewsIn.”

Sursa: 9AM

Cartea Hertei Muller „Este sau nu este Ion” se vinde la reducere la Humanitas la 4,99 lei.

Doua dintre poeziile scrise de laureata Premiului Nobel:

IERI am pus
Un ac IN cer
M-a ramas sus
IN orice caz L-AM pus SI azi
apoi in tren am stat
In DOI la separeu
Cu un sahist rus
De rang ceva mai ridicat
s-a deplasat la DOROHOI LA un CONCURS
mi-a semnalat ca-i interzis CE fac DAR eu
i-am zis NU nicidecum si sa vedeti ca nici
macar umbrela simpla de tantar cu
epoleti CARE LA O adica se mai si
ridica din pereti CU piesele de bicicleta furate
dintr-o fabrica

(din „Este sau nu este Ion”)

Leopoldina
Ieri era
Gata
Si mai e ceva
BEREGATA
nu-i asa
s-a ascuns in curtea altora

(din „Este sau nu este Ion”)

Este Nobelul Hertei Muller si al Romaniei?

Terapia virtuala prin imagini frumoase

3 comentarii

gardens-4superb

Imagini din gradini de vis in colectia de calendare 2010. Mai multe detalii gasiti aici.

Noi cu cine votam?

Lasă un comentariu

Nu este o simpla intrebare retorica, problema chiar ma preocupa si sunt convinsa ca preocupa pe toata lumea in aceeasi masura. Deci, noi cu cine votam. Pana in acest moment si-au inscris candidaturile in cursa electorala: Traian Basescu, Mircea Geoana, Sorin Oprescu.

Avem timp de gandire.

Discursul Presedintelui Traian Basescu dupa demisia ministrilor PSD

2 comentarii

L-am ascultat in direct, dar il redau din Zf.ro:

„La solicitarea premierului am semnat toate decretele de revocare ale ministrilor PSD”, a declarat presedintele Romaniei, Traian Basescu.

„Stiu ca foarte multi cauta fabricarea unui vinovat si multi isi indreapta gandurile si eforturile de a convinge catre presedinte. Am format acest guvern pentru a avea o majoritate care sa faca reforme”, a mentionat acesta.

„Orice remaniere propusa de primul ministru, trebuie sa ramana remaniere. Orice respingere nu doar ca nu e constitutionala dar pur si simplu pulverizeaza autoritatea premierului”.

„Un ministru care discrediteaza cu anticipare si fara probe un asemenea proces (electoral – n.r.) nu isi are locul in acel guvern. (…) Nu este posibila fraudarea alegerilor de catre un Minister de Interne; este o abordare menita sa discrediteze ministerul, pentru ca oameni dintr-un asemenea minister nu s-au pretat vreodata la astfel de actiuni.”

„Resping categoric orice afirmatie ca alegerile pot fi fraudate de vreo institutie a statului. Contractarea autocarelor a fost o minciuna. Nu a fost gasit nici macar un asemenea caz, cel putin pana in momentul de fata. Sunt companii care au rute regulate dar nu exista nicio suspiciune ca vreo companie a participat la turismul electoral.”

„In momentul de fata PDL se afla, practic, singur la guvernare si va trebui sa numeasca ministrii pentru gestionarea obiectivelor politice. Desi avem o restrangere masiva a numarului de ministri si a cabinetelor, practic guvernul este in deplinatatea capacitatii sale de exercitiu, fie ca vorbim despre emiterea de ordonante de urgenta (…), fie de asumarea raspunderii. As ruga sa se faca deosebirea intre guvern demisionar sau guvern infrant in motiunea de cenzura. Guvernul actual are toata capacitatea de conducere si e departe de a fi o situatie de dificultate extrema in care guvernul sa nu isi poata exercita atributiile. Nu mai exista motivatia negocierilor dintre cele doua partide, una din obligatiile fundamentale ale cabinetului asumat de PDL fiind sa reduca costurile publice la nivelul aparatului central. N-as vrea sa vad ca posturile de secretar de stat se umplu de clientela politica.”

„Nu e bine ce se intampla dar nu este criza politica in guvern. (…) Va asigur ca Romania merge inainte.”

Older Entries Newer Entries