Trandafiri frumosi din Bucuresti

Lasă un comentariu

IMG_2082

 

IMG_2083IMG_2070

IMG_2077

Case cu flori in Bucuresti

Lasă un comentariu

Dupa cum am spus de nenumarate ori, daca vrei sa vezi case cu flori nu este obligatoriu sa pleci spre alte meleaguri, ci este suficient sa te plimbi prin anumite cartiere din oras.

Dovada sunt fotografiile pe care le voi insera aici in continuare; sunt doar cateva din sutele de fotografii facute in ultimele zile!

IMG_2233 dec

IMG_2129 dec

IMG_2113

IMG_2165

IMG_2121

IMG_2175 dec

IMG_2150

IMG_2152

IMG_2155

Bucurestiul – un oras cu flori

Lasă un comentariu

IMG_1918

IMG_1935

IMG_1928

IMG_1945

IMG_1875

 

IMG_1876

La Multi Ani de Sfintii Constantin si Elena!

Lasă un comentariu

IMG_1483

Povestea prenumelui meu Elena:
Tatal meu se numea Constantin, iar mamei mele i se spunea Lenuta. Bunica din partea tatalui se numea Elena, iar tatal meu a dorit sa port numele mamei sale, desi la botez am primit un altul ramas secret. Astfel am devenit oficial Elena, desi niciodata nu mi s-a spus astfel in familie, la scoala, intre prieteni si asa mai departe! De 21 Mai era mare sarbatoare la noi in familie si eu am continuat traditia!
Un gand pios pentru parintii si bunica mea plecati in alta lume.

Bujori si alte flori de mai

Un comentariu

IMG_1410

IMG_1431

IMG_1434

IMG_1441

Picturi florale realizate in luna mai 2016

Un comentariu

IMG_0897

IMG_1129

IMG_1133

„Flori de iasomie sau lamaitza”

IMG_0747

IMG_0907

„Panselutze colorate” – ulei/carton

Pentru cei interesati sa vada toate tablourile pictate de mine, adresa utila este urmatoarea:

https://elenaniculescu.com/2011/11/02/arhiva-mea-de-tablouri-terapia-virtuala-prin-imagini-frumoase/

Rezumatul saptamanii care s-a incheiat

Lasă un comentariu

A fost o saptamana plina de evenimente in societatea romaneasca, locul principal fiind detinut de situatia dezinfectantilor din spitale si schimbarea ministrului culturii.


Constat cu stupefactie ca-n societatea romaneasca exista un amalgam de situatii conflictuale din care nimeni nu intelege mai nimic! Presa sportiva se ocupa de analize economice si dezvaluie incendiar cum se fac ingineriile financiare si ce se-ntampla in sistemul de sanatate romanesc, iar o doamna care a condus un institut cultural este pregatita profesional si propusa la conducerea televiziunii romane mai intai, iar apoi la ministerul culturii. Eu eram obisnuita cu organigrame si cu fisa postului, dar observ ca alte reguli functioneaza acum. Este momentul sa ma deconectez de la stiri si sa-i las pe altii sa le-nteleaga. 

‪#‎MesajPentruLideriiDeOpinieFB‬:
Microbii, virusii, microorganismele care pot imbolnavi oamenii sunt peste tot in jurul nostru, nu numai in spitale. In concluzie, nu mai panicati cetatenii Romaniei, nu mai creati isterii nationale! Putina ratiune si decenta in plus n-ar strica nimanui! Doar circulati prin lume cu avionul, voiajati in tinuturi exotice, credeti cumva ca acele locuri sunt sterile? Sa fim seriosi!

‪#‎OpiniePersonala‬:
Nu cred ca pentru o filiera de oameni iresponsabili care dilueaza dezinfectantii folositi in spitale, un ministru ar trebui sa-si dea demisia! Un management mai strict, o exigenta sporita, o constientizare mai buna a oamenilor aflati in subordine ar fi cele mai indicate masuri in acest caz!

Am impresia ca actualul guvern este desemnat sa scoata toate „castanele din foc” cu mana goala! Este ireal si absurd ceea ce se-ntampla in prezent in societatea romaneasca si asist cum acesti oameni sunt considerati vinovati pentru toata mostenirea primita de la inaintasii lor care-i acuza sistematic in loc sa-si asume responsabilitati si sa-i ajute in rezolvarea situatiilor critice care-i privesc si pe ei! Oare cum se pot concentra in aceste momente numai pe alegeri?

Programul „Scoala Altfel”- bucuria copiilor

Lasă un comentariu

O saptamana fara teme este intotdeauna binevenita pentru copii. In saptamana care tocmai s-a incheiat elevii mari si mici au participat la alte activitati: au plantat copaci si flori, au facut vizite in diverse locuri din oras, au facut sport, au facut decoratiuni de Paste, au mers in excursii, etc.

De ieri au inceput sa apara reactiile critice ale adultilor pe retelele de socializare, care pe scurt s-ar rezuma: nici la McDonald’s, dar nici la biserica!

Cu alte cuvinte, adultii cu spirit CONTRA au intotdeauna ceva de spus!

Si acum sa-mi explic pozitia:

 
Nu sunt o adepta a fast-food, dar recunosc faptul ca m-am bucurat de momentul venirii in Romania a celui mai indragit (de catre toti copiii) reprezentant din acest domeniu. Ieri am citit niste luari de pozitie legate de ‪#‎scoalaAltfel‬ cu imagini reprezentand grupuri de copii asteptand in fata locului cu pricina din diferite orase ale tarii.
N-am fost revoltata deoarece stiu ca pentru unii copii conteaza foarte mult sa mearga in anumite locuri unde poate n-au ajuns niciodata pana-n prezent, ori au mai fost si le-a placut!
In consecinta, sfatul meu pentru adultii revoltati este sa-i intrebe mai intai pe copii ce le place-n viata si sa fie mai ingaduitori!

Astazi am citit critici legate de vizita copiilor insotiti de cadre didactice la biserica. Personal, nu vad nimic rau in aceasta activitate in conditiile in care copiii sunt deja familiarizati cu religia si in curand se vor sarbatori Floriile si Pastele!

De unde atata ipocrizie in societatea romaneasca? Toti cauta perfectiunea la altii si de aceea critica absolut totul!

Zilele acestea am vazut multe grupuri de copii insotiti de cadre didactice, parinti, bunici pe strazile din Bucuresti, prin statiile de metrou. Am vazut multe fotografii si am ascultat la radio copii fericiti sa experimenteze ceva nou!

M-am simtit bine vazandu-i cum merg in grup purtandu-si de grija unii altora! De fapt acesta-i spiritul de care majoritatea adultilor s-au indepartat: grija pentru aproapele tau si dorinta de a face altceva, in afara rutinei zilnice!

Respect pentru toate cadrele didactice care au organizat activitatile si au avut grija de copii in programul „Scoala Altfel”!

De o saptamana a-nflorit liliacul in Bucuresti

Lasă un comentariu

Afara miroase fantastic in cartierul nostru plin de liliac inflorit in toate culorile.

IMG_9250

IMG_9439

IMG_9525

Magnolii inflorite si copaci in floare, in Bucuresti

Lasă un comentariu

Natura isi vede linistita de treburile ei oferindu-ne zilnic bucurii!

IMG_8335

IMG_8653 IMG_8651 IMG_8652

IMG_8719IMG_8699 (9)IMG_8615IMG_8842 IMG_8840 IMG_8841IMG_8918

Older Entries Newer Entries