Europa – victima a terorismului?

Lasă un comentariu

O intrebare la care este foarte greu de gasit un raspuns!

Ieri, la Bruxelles au explodat bombe in aeroportul principal si la metrou, exista victime si multi raniti; alerta maxima, panica, stiri confuze si multe relatari disperate de la fata locului. Zborurile Tarom au fost anulate.

Foarte multi oameni cauta vinovati din randul politicienilor europeni, desi nu stiu daca in stadiul actual ajuta la ceva.

Altii blameaza recenta politica europeana permisiva legata de emigranti, desi este stiut ca nu este uman sa ramai apatic la necazurile altor oameni indiferent de nationalitate si tara de origine.

Intrebarea care ma framanta din nou este: cum s-a ajuns aici si mai ales de ce?
Intotdeauna am considerat ca aeroporturile din lume sunt cele mai sigure locuri deoarece nimeni (teoretic!) nu poate patrunde acolo nescanat/necontrolat mai mult, sau mai putin meticulos! De asemenea bagajele care te insotesc, toate sunt controlate, deschise, insemnate, pot fi confiscate, etc.! Ti se cere sa-ti golesti buzunarele, sa-ti scoti bratara metalica, esti intrebat daca ai tija metalica in picior, poti fi dezbracat si controlat in intregime daca ceva li se pare suspect celor de la intrare! Si atunci imi pun intrebarea cum se pot introduce obiecte strict interzise in aeroport, ori in avion?
Lipsa de vigilenta, complicitate, ineficienta aparaturii de control care a evoluat enorm de mult in ultimii patruzeci de ani???
Nu are rost sa amintesc faptul ca la Paris (in tranzit) mi s-a confiscat forfecutza de unghii din portfard in toamna lui 2002, desi o purtasem cu mine in poseta peste douazeci de ani, alaturi de penseta si pila de unghii in zeci de zboruri cu avionul!

Inainte, prin anii ’80, ’90, erau mai multe controale si mai multa securitate, aceasta-i concluzia la care am ajuns gandind comparativ! Este trist, dar adevarat! Dorinta de unificare, de armonizare, de globalizare, de ridicare a barierelor tarifare si netarifare a avut consecinte pozitive, dar a creat si efecte secundare de neimaginat in urma cu niste ani; este un fenomen care ar trebui analizat de catre specialisti in economie-finante-sociologie-politologie-religie, etc.!
Un fel de „remember”: Cronologia atacurilor teroriste

Articole din presa romaneasca pe aceasta tema:

 

 

Update 24.03.2016:

Evenimentele tragice de marti dimineata de la Bruxelles ne-au deteriorat bucuria unei primaveri frumoase si linistite inaintea Pastelui romano-catolic. Trei kamikaze au facut treizeci si una de victime si trei sute de raniti!
Astazi este doliu national in Romania in memoria victimelor atentatului terorist de la Bruxelles. Condoleante si compasiune pentru rudele celor disparuti!

IMG_8868too old

Primavara in picturile mele din luna Martie 2016

Un comentariu

Pentru cei interesati sa vada toate tablourile pictate de mine, adresa utila este urmatoarea:

https://elenaniculescu.com/2011/11/02/arhiva-mea-de-tablouri-terapia-virtuala-prin-imagini-frumoase/

IMG_8514 IMG_8511 IMG_8512 IMG_8513

IMG_8506 IMG_8503 IMG_8504 IMG_8505

Martie cu soare la Bucuresti

Lasă un comentariu

IMG_8126 IMG_8139 IMG_8115IMG_8124 IMG_8130

Astazi este o zi superba de primavara!

La Multi Ani de 1 Martie!

Lasă un comentariu

1 Martie

aranj floral 12 kodat

IMG_8105 IMG_8104

Anul 2016 este un an bisect!

Lasă un comentariu

Acest adevar inseamna o zi in plus la luna februarie, fenomen care se repeta la fiecare patru ani.

IMG_8021

Arta romaneasca din zilele noastre

Lasă un comentariu

‪#‎FB‬ mi-a atras atentia zilele trecute asupra unor evenimente culturale din capitala! Pe un anumit grup se face publicitate pentru o expozitie de arta intr-o incinta foarte veche, sobra, care impune seriozitate si devotament prin denumire. Si ce credeti ca se expune acolo? Este un fel de invitatie la fantezie si desfrau „vizual&intelectual”, la relaxare si nu numai! Si nu am sa folosesc un cuvant care descrie acele stabilimente adecvate din anumite orase ale lumii, nu am sa numesc nici femeile care se expun in vitrine pentru a atrage vizitatorii interesati, ci am sa tac!

Despre arta contemporana ar fi foarte multe de spus! Se promoveaza viciile, trivialitatea, grotescul si morbidul, ceea ce din punctul meu de vedere nu se poate numi arta!

Un pictor care a expus in acea cladire cu ani in urma isi aminteste ca prin anii optzeci cei din conducerea salii de expozitie erau foarte exigenti nu numai cu lucrarile expuse, dar si cu denumirea expozitiei!

Ceea ce n-am inteles deloc este ce legatura poate exista intre o expunere de femei semi-nude si marele 

Vincent van Gogh, care n-a pictat nuduri la viata lui?

Dar de ce sa ne miram? Nu toata lumea a studiat istoria artelor, nu toti pictorii au citit vietile pictorilor si nu au rasfoit albume de arta…

Una e sa te referi la Botticelli si cu totul altceva sa faci referire la Gaugain ori la Toulouse-Lautrec

„Luna Februarie”

Un comentariu

Am pictat „Luna Februarie” din calendarul meu cu flori primit de la fiica mea, Suzana.

Pentru cei interesati sa vada toate tablourile pictate de mine, adresa utila este urmatoarea:

https://elenaniculescu.com/2011/11/02/arhiva-mea-de-tablouri-terapia-virtuala-prin-imagini-frumoase/

IMG_8015 IMG_8017 IMG_8019

Bucurestiul s-a decorat cu violete/toporasi, ghiocei si albastrele

Lasă un comentariu

albastrele 14IMG_7822IMG_7991 IMG_7987 IMG_7988 IMG_7989 IMG_7990

„All We Need Is Love!”

Lasă un comentariu

Intr-o societate faramitata, divizata, deziluzionata, manipulata din toate partile, oamenii cu greu isi regasesc echilibrul…asta in cazul in care au fost vreodata rationali, echilibrati, obiectivi, cu discernamant si asa mai departe.

Multi se lauda cu ce-au fost odata, altii considera ca sunt acum la apogeul carierei, creatiei, ori prosperitatii; o lume eterogena si plina de creaturi ciudate.

IMG_7919

In viata nu este suficient sa crezi in ceva, depinde in ce! Totul tine de alegerile pe care le faci si de stima de sine!
Legat de stima de sine, consider ca este important cum te prezinti in fata celorlalti oameni; un aspect ingrijit conteaza foarte mult, este ca o carte de vizita! Uneori trebuie sa stii sa-ti stabilesti ordinea prioritatilor!
Victimizarea excesiva nu ajuta, ba dimpotriva.
Bogatia este relativa si nu inseamna rafinament, iar nobletea de regula este nativa, se mosteneste.
‪#‎SavoirVivre‬
‪#‎ArtaDeATrai‬

 

Cazul copiilor internati la Spitalul Marie Curie

Lasă un comentariu

Astazi am ascultat la RRA o emisiune despre copiii internati la spitalul Marie Curie din capitala, iar concluzia este aceeasi ca si pana acum cateva zile: cauza imbolnavirii necunoscuta! S-au studiat foile de observatie, s-a urmarit evolutia fiecarui copil de la nastere si pana-n momentul imbolnavirii grave, s-au prelevat probe de apa, lapte praf, fructe si legume, au fost verificate conditiile de igiena din casele de unde provin copiii, s-au disecat tot felul de ipoteze, dar degeaba!
Exista multe semne de intrebare in continuare, deoarece eventuala administrare de antibiotice ori antidiareice pot avea reactii imediate asupra cauzelor imbolnavirii (din care motiv rezultatele analizelor nu mai sunt edificatoare), dar efectele infectarii/intoxicarii au ramas in organism si isi urmeaza „programul” diferit de la un subiect la altul functie de rezistenta fiecaruia, de imunitate, etc.

Older Entries Newer Entries