Mediul de afaceri romanesc si consecintele pe termen scurt

Lasă un comentariu

“Nu mă surprind măsurile luate aproape zilnic de Guvern. Vreau să-mi mut din septembrie sediul social al companiei Interagro în Bulgaria. Până atunci toată legislaţia va fi tradusă în bulgară şi vom căuta un sediu. Prefer să dau 10% cotă unică şi să plătesc impozitele statului bulgar şi aici să dau doar impozitul pe teren şi clădiri. M-am săturat de măsurile luate de Guvern, dar şi de agresiunea fantastică a serviciilor secrete împotriva oamenilor de afaceri. Nu mai vreau să fiu ascultat la orice oră din zi şi din noapte doar pentru că sunt antreprenor român”, a declarat Ioan Niculae, proprietarul Interagro, companie aflată în top 3 cele mai mari companii cu capital privat românesc în funcţie de cifra de afaceri.

Read more

China are acum cea mai mare rezerva valutara din lume

Un comentariu

中国现在是世界 上最大的储备货币

Care este secretul acestei evolutii ascendente fara precedent a Chinei?

Incercam sa intelegem fenomenul evidentiind elementele care au contribuit la acumularea de venituri:

– venituri din export; in ultimii ani China a devenit exportatorul numarul 1 in industria textila, fiind mare producator de bumbac.

– mentinerea unei anumite paritati fixe a monedei nationale care a favorizat incasarile din exporturi

– investitiile straine, mai nou segmentul imobiliar a devenit foarte dinamic. In Shanhai, de exemplu, cartiere intregi sunt demolate, iar oamenii primesc case de la stat, sau isi pot cumpara case convenabil. Multi oameni de afaceri chinezi se intorc acum in China, chiar daca au trait in Romania in ultimii ani si au avut afaceri aici.

– forta de munca foarte ieftina; foarte multe companii au relocat in China asamblarea de produse din domeniul electronice, electrocasnice, IT. Desi transportul pana in China ar fi la prima vedere un impediment, au fost gasite solutii care sa faca competitiv acest mod de lucru.

Despre economia Chinei am gasit un articol interesant aici.

Este cunoscut faptul ca pe vremea embargoului toate schimburile comerciale din si spre China se faceau prin Hong Kong. La acea vreme nu se vorbea deschis despre importuri din China, toata lumea ocolea subiectul acesta, iar Hong Kong aparea ca partener comercial in relatiile bilaterale.

Pentru exportatorii de textile, confectii si  tricotaje China era in anii ’80-’90 un concurent de temut. Desi la acea vreme calitatea produselor chinezesti nu era intotdeauna la inaltimea asteptarilor, pretul era insa determinant. Practic, nu puteai oferi la export un t-shirt din bumbac, sau o pereche de ciorapi de sport la nivelul de pret practicat de chinezi.

Cu toate acestea, specialistii stiu cateva amanunte foarte importante: chinezii produc marfuri de doua feluri, unele de calitate si altele care le copiaza pe primele; de foarte multe ori una comanzi si alta primesti, sau mai recent am aflat de situatii cand dupa plata in avans a marfii, furnizorul a disparut cu totul. Este cunoscut faptul ca in China se poate copia orice, indiferent daca este vorba de imbracaminte, incaltaminte, sau alte produse industriale.

In anii ’70-’80 Romania exporta in China tricot din poliester. Era un debuseu constant in cadrul cliringului in Ruble care exista intre tarile socialiste. Dupa ’90 odata cu desfiintarea acordului de cliring exportul de tricot catre China a incetat.

Prin felul lor de a fi chinezii sunt niste parteneri de afaceri cu totul speciali: ei zambesc tot timpul, sunt foarte amabili, indatoritori si seamana mult intre ei. De obicei, in delegatii ei sunt foarte numerosi, deoarece un singur om nu poate lua decizia singur. Decizia trebuie sa fie colectiva si luata ierarhic.

Poate si in atitudinea lor se poate gasi o explicatie pentru succes.

In acest moment China a investit sume apreciabile in titlurile de stat emise de Statele Unite, este intr-un fel trezorierul Americii.

Cine si-ar fi putut imagina o astfel de intorsatura a istoriei acum zece ani?

De la 1 Iulie se modifica sistemul de acordare a retetelor compensate

Lasă un comentariu

Deocamdata pluteste ceata si incertitudinea la nivelul farmacistilor si al beneficiarilor. Farmacistii spun ca deja nu mai sunt fonduri pentru medicamente compensate. Reprezentantii autoritatilor medicale sustin ca oamenii s-au obisnuit sa aleaga cele mai scumpe medicamente si trebuie facute economii, de parca pacientul ar fi acela care-si alege medicamentele si negociaza pretul de achizitie. Este aberanta aceasta afirmatie si-mi pare rau sa spun ca este jenanta si jignitoare aceasta abordare. Pana la clarificarea situatiei am sa urmaresc ce apare in presa de specialitate pe aceasta tema.

Din Business Magazin, despre doctori si medicamente.

Update: ieri am auzit la radio ca oamenii vor avea de castigat de pe urma noului mod de compensare a medicamentelor. Sunt cam sceptica, ce-i drept, dar nu este imposibil. Urmeaza sa vedem cum va functiona noul sistem!

Pe 1 Iulie 1961 s-a nascut Lady Diana

Lasă un comentariu

Astazi s-a inregistrat un nou nivel record: 1 Euro=4,3523 lei

Lasă un comentariu

Detalii din Zf.ro.

Sanda Golopentia-o romanca plecata in America din 1980

Lasă un comentariu

Cine este Sanda Golopentia?

Carte lansata la Bookfest 2010.

„Sanda Golopentia s-a nascut in 2 Martie 1940, la Bucuresti, Romania.

Sanda Golopenţia absolvă liceul „Gheorghe Lazăr” în anul 1956. Între 1956–1961 urmează cursurile Facultăţii de Limba şi Literatura Română ale Universităţii Bucureşti. Este, pe rând, bibliotecar şi apoi documentarist la Institutul de Folclor, cercetător la Centrul de Cercetări Fonetice şi Dialectale (devenit ulterior Institutul de Cercetări Etnologice şi Dialectologice), lector pe lângă catedra de Limba română a Facultăţii de filologie din Bucureşti. Din 1980 se stabileşte în SUA unde predă cursuri de italiană la Cornell University (Ithaca, New York) și cursuri de semiotică şi literatură la Vanderbilt University (Nashville, Tennessee). Este numită profesor la Universitatea Brown (Providence, Rhode Island) din 1981 şi până în prezent (predând cursuri de pragmatică literară, teatru francez, roman francez contemporan, cultură franceză a secolului XX, istoria limbii franceze).

Între volumele publicate se numără: Mitul pagubei (1986); Les voies de la pragmatique (1988); Voir les didascalies (în colaborare, 1994); Cartea plecării (1995); America America (1996); Desire Machines. A Romanian Love Charms Database (1998); Vămile grave (1999); IntermemoriaStudii de pragmatică şi antropologie (2001); Chemarea mâinilor negative (2002); Learn To Sing, My Mother Said. Songs of the Women of Breb/ Hori de femei din Breb (2004); Limba descântecelor româneşti (2007); Emigranţii (2008); Hacia una nueva Definición de las Didascalías (în colaborare, 2009).

Dintre volumele editate, menţionăm: Current Trends in Romanian Linguistics (cu Al. Rosetti, 1978); Les propos spectacle. Études de pragmatique théâtrale (1996); volumele lui Anton Golopenția, Opere complete III (2000), Ultima carte (2001), Românii de la est de Bug I–II (2006), respectiv Rapsodia epistolară I (2004); precum şi volumele Descântatul în Cornova–Basarabia (2003) şi Sporul vieţii (2007) ale Ştefaniei Cristescu-Golopenţia.”

Sursă: Curtea Veche Publishing

Este o doamna care a emigrat din Romania in 1980, a stat in lagarul pentru emigranti  din Roma timp de doua luni, apoi a fost acceptata sa intre in SUA, a facut de toate la inceput pentru a-si castiga existenta impreuna cu sotul ei, dupa aceea printro intamplare fericita a ajuns sa predea la o universitate si sa publice carti de lingvistica si literatura.

Am auzit-o in seara aceasta la radio spunand ca desi a crezut la inceput ca nu se va mai intoarce niciodata in Romania, nu a renuntat niciodata la cetatenia romana.

Am admirat felul in care vorbea intro limba romana perfecta, i-am admirat vitalitatea si bucuria pe care o avea in glas atunci cand spunea ca in momentul in care a realizat in 1990 ca se va putea intoarce in tara, a simtit o emotie puternica.

Doamna Sanda Galopentia face parte din acea categorie a romanilor pe care-i admir si despre care ar trebui sa se vorbeasca mai mult in mass-media romaneasca.

Guvernul a decis: TVA-ul va creste la 24% de la 19%

Lasă un comentariu

Mediul de afaceri a subliniat in nenumarate randuri ca majorarea TVA pe timp de criza, restructurari, somaj, insolvente, falimente este cea mai dura masura care ar putea fi luata. Dupa decizia de ieri a Curtii Constitutionale care a stabilit neconstitutionalitatea masurii de reducere a pensiilor cu 15%, astazi Guvernul a trecut la Planul B.

Detalii amanuntite in Wall-Street.ro.

Eu nu inteleg de ce nu se elimina definitiv cheltuielile nejustificate care devalizeaza bugetul tarii sistematic. Firme de consultanta juridica care sunt platite cu milioane de Euro, consilieri bine platiti, site-uri de jumatate de milion de Euro, campanii publicitare cu costuri exagerate, case construite la sate pentru specialisti in valoare de 1 miliard de Euro.

Ordonanta privind evaziunea fiscala a intrat in vigoare

Lasă un comentariu

Detalii din Zf.ro.

Ma surprinde faptul ca se intentiona eliminarea scutirii de la plata TVA pentru importurile intracomunitare.

Aceasta prevedere este o masura menita sa incurajeze si sa stimuleze schimburile de marfuri intre tarile Uniunii Europene, deci este un bun castigat pentru companiile care se ocupa de import si export, companii care participa prin activitatea lor la consolidarea PIB-ului, la crestere economica daca ne referim la activitati de productie si export.

Vedeti, dumneavoastra? Aceste elemente sunt legate intre ele, se influenteaza reciproc. Daca nu cunosti detaliile economice, financiare, este greu sa te pronunti, sa iei decizii corecte. De aceea apelezi la consultanti si companii de consultanta care isi vand informatia pe bani grei.

Si acum urmeaza intrebarea: ce fac specialistii nostri? Pe ei nu-i intreaba nimeni?

Despre salariile si pensiile din Romania

Lasă un comentariu

Cheltuieli in medie de 6000 de Euro/angajat la Fondul Proprietatea. De ce? Cum e posibil ca unii romani sa fie atat de bine platiti? Care este plusvaloarea pe care o creeaza acesti oameni? Care este aportul lor la avutia nationala?

Au vandut bine activele Statului?

BNR nu ar putea să îşi cheltuiască rezerva pentru a plăti salarii şi pensii, aşa cum au sugerat unele voci, aceasta fiind importantă pentru asigurarea stabilităţii cursului, a spus ieri guvernatorul Mugur Isărescu.

Read more

De aceea, salariile si pensiile ar trebui sa ramana reduse minimum doi ani de zile spune Lucian Croitoru aici.

Modelul „American Dream” si criza mondiala

2 comentarii

Sa analizam ultimii cincizeci de ani si sa incercam sa ne dam seama cum s-a ajuns astazi la criza mondiala care a cuprins majoritatea tarilor de pe glob cu cateva exceptii, cum ar fi: China, Japonia si Turcia.

Dupa criza din anii ’29-’33 a urmat un razboi mondial devastator pentru majoritatea tarilor din Europa. Dintre tarile din Asia, Japonia a primit o lectie urata de la americani: bombardamentele nucleare de la Hiroshima si Nagasaki, care s-au vrut a fi o lectie sau un test, nu mai stiu exact ce-au fost de fapt. Dar consecintele se cunosc, iar spectrul ciupercii atomice a urmarit omenirea ani de-a randul.

America a fost insa repede exonerata, caci ea pusese in miscare o industrie puternica de armament si de avioane de lupta care i-a imbogatit pe americani si a dus la un boom economic fara precedent. Americanii au jucat perfect rolul aliatului de nadejde, care vine si loveste, iar Hollywood-ul a continuat „razboiul” prin filme mestesugite in care eroii americani, zambitori si binevoitori imparteau ciocolata si voie buna prin locurile devastate de bombardamente. Si astfel s-a creat mitul american, caruia i s-au adaugat in timp alte noi valente pe masura ce industria publicitatii se dezvolta vertiginos.

Nu trebuie sa omitem faptul ca cel de-al doilea razboi mondial nu s-a atins de pamantul american, deci ei au avut numai pierderi umane si materiale, fara a suferi pierderi importante.

Industria de automobile s-a dezvoltat puternic in America: Ford si General Motors, cele doua companii care in mod inteligent au pus bazele belsugului pentru americani. Ford a inventat banda rulanta, a realizat ca tot americanul trebuie sa-si permita sa aiba un automobil Ford in ograda personala, de aceea a hotarat sa-si plateasca bine oamenii ca sa-i transforme din producatori in consumatori. Aceasta miscare inteligenta a declansat „imperiul de consum”in societatea americana ceea ce a avut drept consecinta „The American Dream”, adica acel mit al omenirii anilor ’60-’70-’80, conform caruia America si numai ea ofera oamenilor de pretutindeni posibilitatea de afirmare, de realizare, de a avea o casuta standard cu de toate, cu o mica gradina unde sa se adune seara la un barbecue cu vecinii. Acest mit, puternic alimentat de mijloacele media, de panouri publicitare unde se vede cat de fericit si prosper este cowboy-ul american, de seriale precum Dallas si altele, de filme frumoase precum Dirty Dancing, de cantecele country, a devenit atat de credibil atat pentru americanii care traiau intr-o reverie permanenta, cat mai ales pentru europenii de peste ocean, care traiau mai riguros, mai stramtorat, dar visau sa traiasca visul american.

Si acum realitatea la care s-a ajuns brusc: visul american s-a destramat, boala a devenit contagioasa, toata lumea financiar-bancara este atinsa de un flagel care distruge repede si sigur. Dar americanii spun ca ei isi revin repede, deoarece nimeni nu stie cat din masa monetara emisa in SUA are acoperire in trezoreriile lor. Am inteles ca se tiparesc dolari in devalmasie, nimeni nu mai tine cont de reguli atunci cand este vorba de tiparit bani. Iar cele mai mari inginerii financiare(ca sa nu le spun escrocherii) tot la americani s-au facut si se mai fac, deoarece ei au devenit experti, dar lumea uita si-i iarta repede, caci mitul „American Dream” inca mai dainuie.

Older Entries Newer Entries