La Multi Ani Romania!

Lasă un comentariu

Romanilor de pretutindeni le urez La Multi Ani!

La Multi Ani tuturor sarbatoritilor de astazi!

Lasă un comentariu

De Sfantul Andrei, La Multi Ani!

Despre Photoreading cu Connie Larkin

Un comentariu

Mesaj primit de la „Connie” pe mail:
Buna,
Sunt Connie si sunt persoana care in urma cu 9 ani am adus educatia Landmark in tara la noi. Din pacate, asa cum stiti si voi, fundatia s-a inchis. Va trimit acest email acum pentru ca ma ocup cu ceva la fel de extraordinar ca Forum-ul, un curs transformational de care merita sa stiti: PhotoReading. Dupa ce am facut Landmark nu m-as fi putut implica in nimic mai prejos. Daca cineva este interesat sa faca cursul sau vrea sa il aduca in compania sa, va rog sa ma contactati. De asemenea, ma ocup de life coaching si de cursuri transformationale in companii. Sunt deschisa la orice comunicare, cerere sau parteneriat.
Cu multumiri pentru participarea la Landmark Forum,
Connie
connie.larkin@photoreading.ro

Eu am facut cursul Landmark Forum in august 2009. Am fost foarte incantata de acest curs unde am intalnit oameni minunati. Am rude si prieteni care au facut photoreading cu Connie si sunt foarte multumiti ca au invatat sa acumuleze rapid multa informatie.

V-o recomand din toata inima pe Connie!

Transfagarasanul este cel mai uimitor drum pe care l-am vazut vreodata

Lasă un comentariu

Asa a declarat unul dintre membrii echipei Top Gear aflat in Romania, pe drumurile noastre. Si parca ti se umple inima de bucurie atunci cand o astfel de afirmatie vine din partea unui cunoscator de drumuri. Si iti amintesti ca sunt o multime de lucruri bune in tara asta, care merita sa fie amintite si luate in consideratie.

Detalii si imagini aici, in Zf.ro.

Noua ne plac imaginile frumoase: orhidee

Lasă un comentariu

129-2940_IMG

Bucurestiul este capitala internationala a Blogging-ului

Lasă un comentariu

The World Blogging Forum se desfasoara in aceste zile la Palatul Parlamentului.

Detalii de la eveniment, inclusiv lista celor care participa la discutii:
http://feedforward.ro/2009/11/the-world-blogging-forum-prima-editie-bucuresti-romania/

Legea Internetului

Lasă un comentariu

Internauti, poate stiti ca  ni se pregateste o lege de utilizare a internetului. E bine sa fiti informati si sa participati la discutii, dezbateri si stabilirea legislatiei care va guverna accesul la informatie. Detalii aici:

Legea Internetului

Sustin campania impotriva discriminarii

Un comentariu

Sunt impotriva discriminarii oamenilor dintotdeauna, indiferent daca este vorba despre  sex, culoarea pielii, a parului, a etniei, a minoritatii. Mi se pare nedrept ca oamenii sa fie invrajbiti unii impotriva altora indiferent de motiv. De aceea sustin campania impotriva discriminarii rromilor, detalii aici: http://sper.org.ro/ .

Consider ca toti oamenii au dreptul la educatie, la cultura, la o viata mai buna si la un viitor pentru copiii lor.

Terapia virtuala prin imagini frumoase

3 comentarii

gardens-4superb

Imagini din gradini de vis in colectia de calendare 2010. Mai multe detalii gasiti aici.

World Wild West = WWW?

Un comentariu

WWW, internet, securitatea in lumea virtuala, e-Crime, acestea au fost subiectele discutate astazi la conferinta organizata de Zf.ro la Howard Johnson Grand Plaza, unde invitati au fost Eugene Kaspersky si Radu Georgescu de la Gecad.
Internetul este ca o lume fara frontiere, o alta dimensiune unde se intalnesc o multime de utilizatori necunoscuti. Faptul ca in aceasta lume a internetului exista foarte multi bani a dus la cresterea infractionalitatii la cote inimaginabile.
Activitatile infractionale exista pentru ca: sunt profitabile, usor de facut, cu riscuri foarte reduse. In spatele acestora sunt intotdeauna niste profesionisti anonimi. Pentru ca hackarii sunt niste profesionisti anonimi pana la proba contrarie.
Eugene Kaspersky spunea ca in 30 de minute s-au scos fraudulos din ATM-uri 9 milioane de dolari, este un singur exemplu care spune foarte mult legat de ceea ce inseamna infractionalitatea in lumea virtuala.
Radu Georgescu a subliniat faptul ca securitate in lumea virtuala nu inseamna numai sisteme performante antivirus. Inseamna de asemenea cu cine socializezi, cu cine iei legatura, cine te cunoaste din datele pe care le poate colecta despre tine din internet.
In acest moment lumea internetului este fascinanta si atractiva in acelasi timp, dar pe cat este de flexibila, in aceeasi masura este si nesigura. Pe de o parte ofera oportunitati incomensurabile, de exemplu in domeniul marketingului, e-commerce, e-banking, e-learning, social-networking, iar pe de alta parte se dovedeste a fi nesigura datorita infractionalitatii online.
La intrebarea ce s-ar putea face pentru o lume mai sigura in internet, raspunsurile sunt ferme: inchide computerul, sau nu da click acolo unde nu trebuie. Este foarte important ca pe langa sistemele antivirus sa-ti folosesti si creierul. Iar in ceea ce priveste socializarea in internet trebuie sa ai grija sa nu devii vulnerabil. Informatiile culese despre tine din internet pot fi oricand transformate in arme care te pot distruge.
La modul ideatic s-a vorbit despre un guvern al internetului, despre pasaport de internet, despre un regulament de internet care sa fie respectat de toti utilizatorii care sa se recomande cu un ID recunoscut, acceptat si sigur. S-a vorbit de asemenea despre o politie a internetului eficienta, subliniindu-se in acelasi timp necesitatea educatiei la nivelul utilizatorilor de internet. S-a reamintit acel regulament de internet care ar trebui respectat de catre toti utilizatorii.
Eugene Kaspersky a sintetizat care sunt cele cinci elemente vitale ale omului in ziua de azi: oxigenul, apa, hrana, socializarea si securitatea.
Conferinta a avut un mare succes, iar faptul ca discutiile s-au purtat fara traducere in casca, vorbindu-se numai in engleza, a dovedit inca o data faptul ca romanii sunt buni vorbitori de limba engleza.

Older Entries Newer Entries