Despre procedurile de aplicare a noului Cod Fiscal

Lasă un comentariu

Din BusinessPoint.ro.

„Persoanele care obtin venituri numai din activitati independente trebuie sa isi declare lunar veniturile obtinute la CNAS, CNPAS si ANOFM. Pe langa aceste declaratii, romanii sunt nevoiti sa achite lunar si darile catre aceste institutii. Desi termenul limita de depunere a declaratiilor si  de achitare a impozitelor expira in 25/08/2010, functionarii publici inca nu stiu cum se aplica noile norme ale Codului Fiscal si se contrazic in declaratii.

Romanii care obtin venituri numai din activitati independente (PFA, drepturi de autor, conventie civila) ar putea fi buni de plata daca nu isi achita pana in 25 august 2010, primele dari la stat.

Conform legii, aceste persoane trebuie sa depuna la fiecare institutie in parte, declaratiile individuale privind venitul incasat in iulie. Romanii sunt obligati sa mearga atat la casele judetene de pensii, la cele de sanatate, cat si la agentiile pentru ocuparea fortei de munca.”

Pe aceeasi tema din Evz.ro.

ALTERNATIVE

Poşta şi băncile, o soluţie la cozile de ieri

Reprezentanţii Casei de Pensii a Municipiului Bucureşti (CPMB) le recomandă contribuabililor să-şi depună de claraţiile de asigurare prin poştă, pe adresa Calea Vitan nr. 6. Asta pentru că, deşi au mărit de patru ori numărul funcţionarilor de la ghişee, oamenii au fost ne vo iţi să petreacă, în ultimele zile, ore în şir la cozi.

„Ca de fiecare dată când apare o lege nouă, oamenii vin şi stau la coadă ca să fie siguri că totul e în regulă, deşi pot depune declaraţiile şi prin poştă şi îşi pot plăti contribuţiile şi prin ordin bancar. Dar asta a fost opţiunea lor, nu avem ce face”, a explicat reprezentantul CPMB, Marie Jean Romanenco.

Cât despre plata contribuţiei, în loc să stea la coadă la casieriilor caselor de pensii, în funcţie de sector, există cinci conturi bancare unde pot vira banii prin ordin de plată, cu menţiunea că beneficiarul este Casa de Pensii a Municipiului Bucureşti, codul fiscal este 13601150, iar obiectul plăţii – OUG 58/2010.

Astfel, persoanele din sectorul 1 pot face plăţi în contul RO 45 TREZ 7012 2210 304X XXXX, pentru sectorul 2 – contul RO 57 TREZ 7022 2210 304X XXXX, sectorul 3 – RO 89 TREZ 7032 2210 304X XXXX, sectorul 4 – RO 14 TREZ 7042 2210 304X XXXX, sectorul 5 – RO 36 TREZ 7052 2210 304X XXXX şi sectorul 6 – RO 58 TREZ 7062 2210 304X XXXX. (Oana Crăciun)

Miss Univers 2010

Lasă un comentariu

Puteti vedea imagini cu toate candidatele aici.

Jimena Navarrete, Miss Univers 2010

We celebrate our Wedding Anniversary, today!

2 comentarii

Oamenii au devenit megalomani

Lasă un comentariu

Si un articol pe masura: Unde gasesti omleta de 1000 de dolari si pizza cu praf de aur.

Ceea ce mi-a amintit brusc de pilaful cu perle pus la cale de Alexandru Lapusneanu si de vorbele sale, „Prosti, da’ multi”!

Si inca un amanunt: platformele de socializare fac din niste simple personaje adevarati eroi. La unii cultul personalitatii a atins culmile perfectiunii.

Ar fi multe de adaugat in acelasi spirit critic, dar aman pentru alta ocazie, cat de curand.

Bancile scumpesc creditele in loc sa le ieftineasca

Lasă un comentariu

Bancherii au inceput din vara sa scumpeasca din nou creditele pentru populatie dupa ce redusesera gradual dobanzile in primele luni ale anului, speriati de perspectiva cresterii inflatiei si a costurilor de refinantare. Orice suma platita in plus la banca inseamna un minus pentru consum intr-un moment in care economia incearca sa iasa din recesiune si este evident ca nu va reusi acest lucru doar pe baza cererii externe.

Astfel, in timp ce in economiile din Occident bancile au micsorat dobanzile pentru a a ajuta la relansare, in Romania isi transfera costurile integral asupra populatiei si companiilor. Ca urmare, politica BNR de micsorare a dobanzii de referinta, nici aceasta foarte decisa, este lipsita de efecte.

Integral in Ziarul Financiar

O banca a golit conturile clientilor

Lasă un comentariu

In ultimii douazeci de ani au existat multe exemple de banci si fonduri mutuale care au deposedat oamenii si companiile de banii aflati in conturi. Banca turco-romana, Banca Internationala a Religiilor, Banca Albina, BankCoop, sunt numai cateva exemple.

Majoritatea acestor banci au dat faliment. Singura banca falimentata care a rambursat integral banii deponentilor a fost Bancorex (fosta BRCE). Datoriile Bancorex catre persoanele fizice au fost preluate de BCR, care s-a achitat onorabil de aceasta sarcina, in liniste, fara scandal in presa, fara miscari de mase, fara actiuni in justitie.

Banca aflata acum in atentia mass-media a fost creata in 1993 de catre directorul unei mari companii de comert exterior. Activitatea bancii a inceput intro sala de consiliu, ajungand peste 17 ani sa aiba  sucursale si filiale in multe orase din Romania. Banca a avut o crestere permanenta, a trecut prin mai multe preluari, a urmarit sa se extinda prin investitii neinregistrand pana in prezent astfel de situatii iesite din comun.

Explicatia facuta publica in urma cu 2 ore, conform careia directoarea a primit sume de la prieteni carora urma sa le deschida conturi, dar nu a facut-o, mie personal mi se pare cusuta cu ata alba. Parerea mea este ca asa ceva nu se face.

Ca a fost obligata sa devalizeze alte conturi pana la concurenta sumei de 1,5 milioane de Euro si nu a aflat nimeni pana acum, pare de asemenea incredibil.

Mai multe detalii despre acest caz din Wall-Street.ro.

Una dintre problemele despre care nu se vorbeste

Lasă un comentariu

Sorin Paslaru scrie despre una dintre aceste probleme aici.

Eu adaug: cei care lucreaza fara carte de munca in ultimii douazeci de ani, sau cu salariul minim trecut pe aceasta vor avea o mare problema atunci cand vor iesi la pensie. Dar nimeni nu-i avertizeaza pe oameni in legatura cu aceste consecinte.

Cum sa lansezi o afacere in Romania

Lasă un comentariu

Cativa oameni de afaceri  romani povestesc despre inceputurile activitatii lor antreprenoriale.

„Foarte multi antreprenori ajung sa aiba esecuri pentru ca atunci cand isi deschid propria afacere  nu sunt destul de bine pregatiti. Pe de alta parte, exista si domenii in care nu este nevoie sa acumulati 5-10 ani intr-o multinationala pentru a avea succes. Vezi ce spun despre acest subiect oameni de afaceri precum Dan Sucu, Octavian Radu ori Carmen Pavel, dar si experti in resurse umane si, totodata, cativa tineri antreprenori.”

Cititi integral in Wall-Street.ro

Puterea de cumparare a romanilor este in cadere libera

Un comentariu

Sa ne amintim ce faceam cu 100 de dolari transformati in lei prin anii ’90 si ce putem face acum. Vorbim despre puterea de cumparare a leului, a monedei nationale, fara sa detaliem despre inflatie, deflatie, denominalizare, etc. Povestea este lunga si precis nu o gasim pe nicaieri scrisa asa, pe intelesul tuturor. Ca e mai sanatos sa intelegem mai putin si sa ne punem intrebari mai rar, sau deloc!

Dupa parerea mea, incepand din anii 2000-2003 evolutia leului a fost foarte bine controlata pe piata, inflatia a fost tinuta in frau fara sa existe insa o crestere economica reala care sa o justifice, cu toate acestea preturile produselor de larg consum si a serviciilor au crescut in permanenta. La acea vreme eu gandeam ca avem de-a face cu o inflatie ascunsa, atata timp cat leul se intarea pe hartie iar preturile cresteau. De fapt, nici pana in ziua de azi nu am gasit explicatia logica la ceea ce s-a intamplat atunci, dar cred ca ar mai trebui sa fac niste cursuri de MBA ca sa inteleg!

Cert este un lucru: Romania in anii 2000 a invatat sa consume mai mult decat a produs si apoi a venit criza mondiala, ca o consecinta directa.

Mai multe despre scaderea puterii de cumparare din BankNews

Cei 33 de oameni care au aprobat brandul de ţară

Lasă un comentariu

Logo-ul ales pentru brandul de ţară al României a fost reanalizat ieri la Ministerul Turismului de către cei peste 30 de reprezentanţi ai Consiliul de Brand, după disputa aprinsă la nivel local privind autenticitatea graficei sale. Aceştia vor decide dacă vor renunţa sau nu la grafica propusă de concernul spaniol de branding THR-TNS.

Mai multe detalii din Zf.ro.

In seara aceasta am aflat  ca reprezentantii OSIM urmeaza sa dea verdictul final, iar noua legislatie in domeniu prevede  urmatoarele:  in situatia in care  nimeni nu revendica faptul ca acele semne grafice ii apartin in exclusivitate anterior lansarii noului logo, atunci Romania isi poate pastra logo-ul abia lansat pentru o anumita perioada de timp.

Older Entries Newer Entries