Diploma de studii pe care o au cei mai bogati oameni

Lasă un comentariu

Este stiut faptul ca unii oameni au ajuns bogati fara sa-si definitiveze studiile, iar altii au diplome de facultati absolvite si nu-i ajuta la nimic.

Un articol interesant pe aceasta tema aici.

„În primul rând, trebuie să menționăm faptul că majoritatea celor mai mari miliardari ai lumii, mai exact o treime, adică 32 din cei 100 analizați, nu au studii superioare. Printre oamenii cu cele mai mari averi, dar fără facultăți terminate se numără fondatorul Microsoft, Bill Gates, fondatorul Facebook, Mark Zuckerberg, fondatorul companiei Dell, Michael Dell, sau proprietarul imperiului de afaceri Virgin, Richard Branson. Nici regretatul Steve Jobs, fondatorul Apple și unul dintre cei mai inovativi antreprenori ai ultimilor decenii, nu și-a terminat studiile superioare.

Revenind la analiza citată, mai constatăm că numărul miliardarilor care au absolvit facultăți de artă este de peste trei ori mai mare decât numărul celor care au studiat matematică sau științe.

Însă, dacă e să vorbim despre diploma care are cel mai mare potențial de a-l duce pe posesorul acesteia pe culmile succesului financiar, aceasta este diploma de absolvire a unei facultăți în domeniul ingineriei, pe care au obținut-o 22% dintre cei mai bogați oameni din lume.

Vă prezentăm mai jos în ce domenii au primit diplome de absolvire a studiilor universitare cei mai bogați 100 de oameni ai planetei.

Nu au studii superioare (32)
Inginerie (22)
Afaceri (12)
Arte (9)
Economie (8)
Finanțe (3)
Științe (2)
Matematică (2)
Drept (2)
Altele (8)”

Picturi florale facute in luna Martie 2015

Un comentariu

Pentru cei interesati sa vada toate tablourile pictate de mine, adresa utila este urmatoarea:

https://elenaniculescu.com/2011/11/02/arhiva-mea-de-tablouri-terapia-virtuala-prin-imagini-frumoase/

IMG_4573 IMG_4569 IMG_4583IMG_4782IMG_4786IMG_4790 IMG_4788IMG_4794IMG_4896IMG_4899IMG_4918IMG_4950IMG_4953IMG_4959

Florile mele primite de 8 Martie

Lasă un comentariu

 

IMG_4741IMG_4733IMG_4736IMG_4753 IMG_4751 IMG_4752

Pentru ziua de 8 Martie

Lasă un comentariu

Am pregatit felicitari pictate si primule:

IMG_4409 IMG_4405 IMG_4407 IMG_4408IMG_4663IMG_4660IMG_4661

Orhidee si zambile – florile mele

Lasă un comentariu

IMG_4318 persIMG_4325 IMG_4324

Obiceiuri proaste la romani

Lasă un comentariu

Nu-mi plac oamenii care isi pun cenusa-n cap si isi denigreaza in permanenta tara de origine si locuitorii acesteia.

Afirmatii ca „ne meritam soarta” mi se par defetiste si lipsite de continut! De fapt este un fel de lasitate colectiva care se ascunde in spatele acestor cuvine!

Nu-mi plac oamenii care nu gandesc si repeta tot timpul ceea ce spun altii, sau citeaza din cursurile de la facultatea la distanta.

Uneori ma-ntreb ce-au realizat acesti oameni in viata lor? Exista oameni valorosi care au spirit antreprenorial, care isi asuma riscuri, dar exista si personaje sterse care traiesc de pe o zi pe alta fara sa creeze nimic original!

Minipicturi in ulei, facute in Ianuarie 2015

Un comentariu

IMG_3657IMG_3654

IMG_3665 IMG_3663 IMG_3664IMG_3676IMG_3675

Pentru cei interesati sa vada toate tablourile pictate de mine, adresa utila este urmatoarea:

https://elenaniculescu.com/2011/11/02/arhiva-mea-de-tablouri-terapia-virtuala-prin-imagini-frumoase/

Constatari din lumea virtuala

Lasă un comentariu

Poeziile proaste, ca si picturile de duzina atrag cele mai multe aprecieri in mediul virtual!

Ca sa nu mai amintim de fotografiile „selfie” in pijama care sunt foarte comentate!

Trag concluzia ca educatia estetica le lipseste cu desavarsire multor semeni de-ai nostri!

Picturi florale – Ianuarie 2015

Un comentariu

IMG_3112IMG_3117IMG_3124IMG_3127IMG_3226IMG_3210IMG_3240

 

Pentru cei interesati sa vada toate tablourile pictate de mine, adresa utila este urmatoarea:

https://elenaniculescu.com/2011/11/02/arhiva-mea-de-tablouri-terapia-virtuala-prin-imagini-frumoase/

Este cazul sa gandim inainte sa ne spunem parerea!

Lasă un comentariu

Am intalnit in viata mea oameni de toate nationalitatile, am colaborat cu ei, am vorbit, am incheiat contracte, le-am cunoscut familiile; n-am avut niciodata resentimente fata de oamenii cu alte religii, nu am avut retineri de a sta langa ei in avion, in metrou, sau in orice alt loc din lume. DE CE trebuie acum sa asistam la astfel de atrocitati?
Stiu ca exista si-n lista mea de prieteni oameni cu alte opinii, patimasi, razbunatori si asa mai departe, dar aceasta este problema lor, nu a mea!

Din pacate, in ziua de astazi se manipuleaza mintile oamenilor si mai ales emotiile acestora; ca si cum o minte „luminata” dirijeaza omenirea si stabileste ce sa le serveasca oamenilor la micul dejun: fericire si speranta! Dar la masa de pranz: crime si atrocitati! La cina: magie si dragoste…

Lucrurile au evoluat, in ziua de astazi educatia nu mai rezolva toate problemele!
Oamenii puternici profita de slabiciunea celor din jurul lor si-i influenteaza in ambele sensuri: in bine, sau in rau!

Extrapolarile gratuite sunt periculoase! Nu trebuie judecat intregul pornind de la un caz particular!

Nu poti generaliza asupra unui popor plecand de la cazuri izolate de oameni iresponsabili!

Dar este greu sa le explici oamenilor cum stau lucrurile in realitate atata timp cat liderii de opinie spun altceva, iar mass-media hraneste animozitatile si starile conflictuale!

Un articol interesant pe aceasta tema:

http://www.juancole.com/2015/01/sharpening-contradictions-satirists.html

Alte articole relevante – 9.01.2015

http://www.ziare.com/international/atentat-paris/cine-e-de-fapt-in-spatele-atacului-de-la-paris-

i/eveniment/andrei-plesu-despre-atentatul-din-franta-un-gest-absolut-incalificabil-dar-libertatea-de-expresie-nu-inseamna-sa-ti-bati-joc-de-altii-

 

Older Entries Newer Entries