Vazand tablourile pictate de noi, nepoata noastra de cinci ani si cinci luni picteaza de cand a pus mana pe o pensula, cu ani in urma. Vinerea trecuta a facut si ea doua picturi in acuarele:
„Vaza cu trandafir rosu, floare galbena, floare mov, lalea neagra si floare de camp”
Astazi implinesc patru ani de cand am inceput sa pictez, dupa absolvirea unor cursuri de MBA in economie. La acele cursuri am dialogat cu profesori de la ASE – Bucuresti si cu profesori de la INDE , CNAM – Paris.
Am realizat ca stapanesc destul de multe cunostinte din domeniul economic si nu numai, intr-o epoca in care multi oameni vocali din TOP-ul societatii romanesti contemporane nu au cunostinte elementare de economie! Nu sunt sigura daca acesta a fost motivul principal pentru care m-am refugiat in pictura, dar stiu cu siguranta ca am simtit nevoia sa evadez din rutina zilnica, sa stau la distanta de tot ce-i aberant si provocator.
Am pictat pana-n prezent peste 570 de tablouri de diferite dimensiuni, in ulei pe carton, pe panza si pe lemn vechi. Ma tenteaza sa pictez imbracaminte si sa-mi scriu memoriile, in special cele profesionale acumulate in multi ani de experienta in economia de piata si in comertul exterior.
#DespreCopii si #MeseriaDeParinte:
Nu stiu daca ne nastem cu menirea de a avea copii si de a deveni parinti. Poate este doar o optiune in viata ca atatea altele! Este posibil sa intervina si puterea exemplului acolo unde parintii provin din familii numeroase cu multi copii. Cert este insa ca a avea copii, a-i creste si educa se dovedeste a fi o adevarata arta/meserie si nu este pentru toata lumea! Admir sincer parintii (amandoi, sau partial) care sunt devotati copiilor lor si se ocupa cu daruire de cresterea lor! O spun cu toata sinceritatea si cred in ceea ce spun deoarece stiu din propria experienta ca nu-i deloc usor! Imi admir copiii care iubesc copilarimea si stiu sa se poarte exemplar cu cei mici. Poate de aceea nu fac parte din categoria soacrelor rele, deoarece stiu sa apreciez ceea ce-i bun si merita laudat si respectat.
Despre parintii care-si abandoneaza, maltrateaza, umilesc, jignesc, pedepsesc, etc. copiii, am o parere foarte proasta si sunt destul de intoleranta.
La Multi Ani tuturor copiilor, parintilor si bunicilor!
Aceasta mi se pare a fi urarea completa, deoarece copiii nu pot creste singuri pe lumea aceasta, ei trebuie tot timpul sa fie inconjurati de atentia celorlalti si de iubire.
La ora 5,15AM incep sa cante primele pasari prin copacii de afara. Apoi se inmultesc ciripiturile si spre ora 6 este un adevarat vacarm!
Aseara a plouat cu piatra (grindina?), cu tunete si fulgere. Ploua in averse cu miros de canale infundate. La scurt timp a cazut curentul electric si dupa o plimbare prin casa cu lanterna, am decis ca-i timpul sa ma culc! Corecta decizie, caci altceva nu poti face fara lumina…
Constat ca internetul functioneaza, ceea ce este deja un salt important; inseamna ca fulgerele nu le-au stricat aparatura/cablurile/etc. ca-n alte dati.
In alta ordine de idei, am casa plina de bujori roz infloriti de ieri-dimineata!
Este acel moment din an cand se apropie marea sarbatoare a numelui meu si sotul se mobilizeaza din timp!
Mi-am facut plimbarea matinala prin natura din cartier; fiind sambata, la aceasta ora nu merg copiii la scoala, ori la gradinita. Unele magazine sunt deja deschise, altele urmeaza sa se deschida dupa ora 8,00. Sunt oameni care merg la lucru, altii pleaca la piata. Din unele bucatarii se aud zgomote domestice si uneori miroase a prajeala sau a ciorba. 🙂 Putini trecatori observa ca salcamii sunt infloriti si miros fantastic alaturi de stanjeneii albastri. Liliacul si castanul isi traiesc sfarsitul de sezon. Primii stanjenei albastru intens pe care i-am fotografiat in urma cu doua saptamani s-au ofilit, de unde si concluzia ca natura trebuie observata la momentul potrivit!
La fel si oamenii trebuie onorati atunci cand sunt in viata, iar copiii trebuie tratati cu toata atentia de cand vin pe lume si pana cand devin independenti!
Multe principii de viata sunt uitate, sau ignorate; oamenii au ajuns sa traiasca ciudat.
Daca iubesti natura si te bucuri de frumusetea oferita cu generozitate, nu inseamna ca traiesti minimalist, ci dimpotriva!
Este important sa-ti faci viata frumoasa si sa te detasezi de tot ce-i grotesc si daunator din toate punctele de vedere!
Comentarii recente