FED mentine cel putin doi ani politicile de stimulare economica

Lasă un comentariu

Rezerva Federala a SUA (Fed) a anuntat, marti, ca va mentine politicile de stimulare pentru cel putin inca doi ani, intr-un efort de a sustine economia si pietele globale inca fragile.

Este insa neclar daca decizia, care nu implica un angajament privind noi fonduri pentru cumpararea de obligatiuni, va fi suficienta pentru a oferi un punct de sprijin bursei din Statele Unite, dupa ce acestea au pierdut 15% in ultimele doua saptamani.

Cresterea economica a SUA se dovedeste considerabil mai slaba decat asteptarile, indicand ca inflatia, care s-a temperat recent, va ramane sub control in viitorul previzibil, mentioneaza Fed.

„Fed anticipeaza ca situatia economica, incluzand o rata redusa de utilizare a resurselor si o perspectiva pentru inflatie temperata pe termen mediu, va garanta, probabil, un nivel scazut al ratelor la fondurile federale cel putin pana la mijlocul anului 2013″, se arata intr-un comunicat al Fed.

Dobanda de politica monetara a bancii central americane se afla la un minim istoric, in banda de variatie 0-0,25%.

Integral in Mediafax.ro

Preluat din BankNews.ro

Ultimele profetii ale lui Roubini

Lasă un comentariu

Legendarul economist Nouriel Roubini este platit sa calatoreasca in toata lumea pentru a profeti apocalipsa. Acesta a tinut in ultima perioada un numar incredibil de discursuri. Adeptii care nu reusesc sa fie in sala, il urmaresc pe diverse retele sociale, cum ar fi Twitter. Iata cele mai interesante profetii din 2011 ale celebrului profesor, scrie BloomBiz.ro

In luna iulie, Roubini a zburat la Aspen in statul american Colorado. „SUA are urgent nevoie de un stimul mai puternic, urmat de masuri de redresare fiscala. Daca nu se va intampla asta, intregul mecanism fiscal se va prabusi”, a spus Roubini.

In aceeasi luna, Roubini a ajuns la Shanghai. Le-a spus chinezilor ca riscul unei aterizari periculoase a statului este foarte mic pe termen scurt. Insa acesta nu este la fel de optimist in ceea ce priveste viitorul tarii dupa anul 2013. Din China, Roubini a ajuns la Sydney in Australia. Cu toate ca este optimist in ceea ce priveste viitorul acestui stat, economistul a avertizat in legatura cu o posibila „boala olandeza”, produsa de profiturile miniere care ar putea duce la o economie „in doua viteze”.

Integral in Bloombiz.ro

Din BankNews.ro

Sentimente strivite de vulgaritate

Lasă un comentariu

Este ceea ce primesc generatiile de copii din ziua de azi de la cei mari. Vi se pare firesc? Mie nu!

Oare merita copiii sa vada in jurul lor numai imagini provocatoare? Ii ajuta in dezvoltare, in educatie, invata ceva din ceea ce vad? Rasfoia un domn acum doua zile un ziar langa mine in metrou si acum mi-am amintit acest amanunt…

S-ar putea scrie pagini intregi pe aceasta tema, dar il las pe fiecare sa reflecteze….

Romania – locul doi in Europa in clasamentul evaziunii fiscale

Lasă un comentariu

În România, aproape 42% din sumele taxabile sunt nedeclarate. Acest fapt ne poziţionează pe locul al doilea în clasamentul european al evaziunii fiscale. Înaintea noastră mai este doar Italia, care se poate „lăuda” cu 51% evaziune fiscală, potrivit Asociaţiei Contribuabililor Italieni.

Şi bulgarii sunt certaţi cu plata taxelor pe venit, anunţă Antena3. Au o cotă de 38% a veniturilor nedeclarate şi ocupă locul al treilea în clasamentul european.  Cu o evaziune fiscală ceva mai redusă sunt Estonia, cu 37% şi Slovacia, cu 32 de procente.

La polul opus, Suedia are o rată a veniturilor nedeclarate de numai 8%. Este urmată de Belgia şi Marea Britanie . La aceste concluzii au ajuns autorităţile împotriva evaziunii fiscale din statele membre Uniunii Europene.

Sursa: Jurnalul.ro

La ce sa ne uitam cand achizitionam un card de credit

Lasă un comentariu

Din BankNews.ro

Acest produs promovat intens de institutiile financiare are pe langa dezavantaje si multiple avantaje, daca este folosit inteligent

Foarte multi detinatori de carduri de credit sau cumparaturi asa cum mai sunt ele denumite, nu cunosc principalele caracteristici ale acestora si uneori nu le folosesc tocmai din acest motiv.

Platiti cumparaturile cu cardul de credit, nu scoateti bani de la ATM

Principala utilizare a cardului de credit este aceea de mijloc de plata a cumparaturilor si nu de a scoate bani din el de la ATM, ca in cazul cardului de debit. Pentru cardul de credit comisionul aplicat pentru retragerea banilor de la ATM-ul este foarte mare, in medie in jurul valorii de 2%

Comisionul de administrare

Principalele dezavantaje sunt date de dobanzile mult mai mari decat pentru alte tipuri de credite si de comisionul de administrare anual. Comisionul de administrare se plateste indiferent daca folositi sau nu cardul de credit in decursul unui an de zile, astfel ca trebuie sa alegeti un card cu cel mai mic comision.

Integral in MoneyCenter.ro

„Maci si flori de camp”

6 comentarii

Asemanari si deosebiri:

Acesta reprezinta prezentul…este tabloul pictat de mine…

Acest detaliu reprezinta trecutul: asa am avut pictata rochia de mireasa…

Acest tablou cu maci si albastrele este pictat de Corneliu Niculescu, ale carui picturi le puteti vedea aici si aici.


Si nu ne concuram, nicio grija…eventual ne completam…

Et maintenant, mes peintures…

2 comentarii

„Fleurs de ne m’oubliez pas”…

Forget me not

Pour le reste essayez ici!

Or ici ou sont les peintures de mon mari.

Imagini frumoase

Lasă un comentariu

Observ ca pe acest blog care se vrea de specialitate economico-financiar-bancara cele mai cautate posturi sunt cele legate de „Terapia prin imagini frumoase”. Ma duce gandul la faptul ca aceste posturi sunt preferate de motoarele de cautare dupa cuvinte cheie, caci alta explicatie nu gasesc. In concluzie am sa incarc aici imagini frumoase pentru cei care vor sa se deconecteze privind.

Lobelia

Violete

Flori mov

Camp de lavanda din sudul Frantei

Pentru alte imagini frumoase puteti intra pe albumele mele aici, aici, sau aici.

Generatia „Cool” si examenul de maturitate

Lasă un comentariu

Se doreste modernizarea invatamantului in Romania, ceea ce n-ar fi rau sa se intample cat mai curand, dar pana una-alta ne confruntam cu situatia ca mai putin de jumatate dintre cei inscrisi la Bac nu l-au absolvit. Ca de obicei toata lumea isi da cu parerea: unii acuza, altii se scuza, unii blameaza copiii, altii blameaza parintii, cadrele didactice si autoritatile.

Cauze posibile:

– Lipsa de interes a copiilor, lipsa suportului moral din partea familiei, a parintilor in mod special

– Societatea de consum si alienarea aferenta

– Discreditarea elevilor si a parintilor de catre sistemul de invatamant

– Lipsa de motivare materiala a cadrelor didactice

– Programa scolara nu este in concordanta cu realitatile de moment

Este dificil de tras concluzii, dar nu mi se pare corect sa concluzionam pripit ca formarea profesionala nu mai conteaza…ca scoala nu mai este importanta, ca diplomele nu mai folosesc la nimic…

Articole de referinta din presa:

Ce spune Andrei Marga despre rezultatele de la Bac aici.

Harta promovabilitatii pe judete aici.

Ce a declarat Ministrul Funeriu la prima conferinta de presa dupa Bac, aici.

Update 5.07.2011:

Ca de obicei, Zf.ro face o analza foarte pertinenta din care am inteles ca s-a rupt filmul „O mana spala pe alta”. In concluzie pana pe 8 iulie se mai poate salva ceva prin analiza celor peste 60000 de contestatii depuse.

Analiza Zf.ro pe tema costurilor:  O generatie pierduta care costa economia UN MILIARD DE EURO

Astazi este ziua mea

Lasă un comentariu

Primesc urarile aici.

Va doresc tuturor o zi frumoasa de ziua mea, desi afara este o zi ploioasa!Asa sunt eu, m-am nascut la sfarsit de luna, la sfarsit de trimestru, la sfarsit de semestru, la mijlocul anului…in Zodia Rac.

Older Entries Newer Entries