aprilie 30, 2018
Admin
arta, atitudine, Bucuresti, Elena Niculescu, femei, flori, hobby, imagini frumoase, natura, primavara, Romania, spring, stil de viata, women
atitudine, attitude, Bucharest, Bucuresti, femei, flori, imagini frumoase, life

Stanjenei si galbenele

Castani in floare
Liliac alb la final:

Salcami albi:

De regula, oamenilor le place sa-si imortalizeze c-un „selfie” imaginile din natura; mie-mi place sa fotografiez natura asa cum este ea!
Fotografiile de familie in mijlocul naturii sunt altceva!
aprilie 30, 2018
Admin
atitudine, brand, brand personal, comunicare, educatie, Elena Niculescu, femei, jurnalul unei femei de afaceri, know-how, Romania, stil de viata, women
atitudine, attitude, coaching, comunicare, educatie, life, Romania, viata
„Metamorfoza” lui Kafka a fost prima carte „altfel” pe care am citit-o prin liceu si evident a fost necesar sa recitesc de cateva ori inceputul, pentru a o duce la bun sfarsit!
Dupa aceea i-am citit pe Sartre, Camus, Faulkner, Boris Vian, Simone de Beauvoir sau piese de-ale lui Eugen Ionesco si m-am acomodat! Nu mi-a placut niciodata sa ma consider una dintre victimele sistemului absurd care asupreste oamenii pana la dezumanizare, desi viata traita a fost dura si nu m-a crutat deloc! Cred insa ca din cartile citite am invatat sa ma detasez, adica am deprins tehnici de supravietuire printre sacali! (Ultima fraza este un fel de revelatie matinala!)
Au existat dintotdeauna in jurul meu oameni care au incercat sa-mi controleze viata, sa-mi impuna sistemul lor de valori, dar n-au avut niciun succes! Pornirile lor au fost oprite la o bariera imaginara creata de sistemul meu de protectie intern, sau divin!
Nu invoc foarte des divinitatea, dar ceea ce stiu cu siguranta este faptul ca am avut parte de ajutor supranatural de cateva ori in viata, adica in acele momente critice cand aveam mare nevoie.
Am aflat mai tarziu ca a darui din inima, fara sa ceri nimic in schimb este un dar pe care nu-l au toti oamenii si mi-am dat seama ca am acest dar si nici nu stiam.
aprilie 29, 2018
Admin
copii, Legea Sanatatii
atitudine, attitude, life, tari straine
Imi este greu sa scriu despre un subiect care m-a intristat si revoltat in acelasi timp!
Este vorba despre un copil de 23 de luni din Marea Britanie a carui soarta a fost decisa brutal de catre medicii unui spital si de catre jurisdictia din stat, prin urmare au fost oprite definitiv aparatele la care micutul era conectat!
Parintii n-au avut nicio sansa de a castiga disputa cu autoritatile si au pierdut custodia copilului lor, pentru a carui viata s-au luptat in van!
Povestea este mult prea tragica pentru lumea in care traim!
aprilie 28, 2018
Admin
atitudine, comunicare, consultanta de specialitate, Elena Niculescu, femei, Romania, sanatate, societatea civila, societatea de consum
atitudine, femei, life, online, Romania, societatea civila, viata
Un doctor nutritionist din Romania isi depaseste conditia si-i jigneste pe toti romanii ramasi in tara, afirmand ca: „Din popor au rămas ciurucurile, neputincioşii, nişte dinozauri ca mine şi nişte tineri entuziaşti care ţin şandramaua, să nu ne cadă în cap.”
Doamna doctor se considera desigur o specie rara pe cale de disparitie, ori deja disparuta. Eu ma-ntreb doar atat: daca are un statut privilegiat in societate fiind renumita, cum de-si permite sa-si jigneasca pacientii existenti si potentiali? Cine-i da acest drept? Facultatea pe care a absolvit-o, ori frustrarile personale?
Nu-mi pun problema cat castiga lunar, ori anual, dar la cat de mediatizata este, consider ca are „more than enough”.
Morala ar fi urmatoarea:
Oamenii carora li se „sufla prea mult in panze” si cred ca au devenit superiori tuturor celorlalti, ar trebui sa-si tempereze iesirile la rampa in lumea virtuala!
Nu-i elegant, nici etic, sa-i jignesti „en gros” pe romanii care au decis sa traiasca in tara in care s-au nascut! Iar daca si castigi bani de pe urma lor, este chiar obscen de grav!
Nu ma intereseaza nici contextul in care se fac afirmatiile, nici jignirile adresate altor categorii de oameni!
Nu caut circumstante atenuante, asa cum nu vreau sa starnesc nici calomnii, ori insulte la adresa nimanui.
#societateacivilaromaneasca
aprilie 27, 2018
Admin
Bucuresti, Elena Niculescu, femei, flori, imagini frumoase, natura, Romania, spring, women
atitudine, attitude, Bucharest, Bucuresti, flori, imagini frumoase, life, Romania, viata
aprilie 21, 2018
Admin
arta, atitudine, Elena Niculescu, femei, hobby, imagini frumoase, magnolii, magnolii inflorite, oil paintings, pictori romani, pictura, spring, terapie prin imagini frumoase, women
atitudine, attitude, Bucuresti, flori, life, viata




Mai multe detalii despre picturile pe care le-am facut in ultimii ani se pot gasi in
Arhiva mea de tablouri
aprilie 20, 2018
Admin
bunici, comunicare, consultanta de specialitate, copii, editorial, educatie, Elena Niculescu, femei, income, nepoate, nepoti, parenting de Romania, povesti din Bucuresti, Romania, sanatate, societatea civila, societatea de consum, stil de viata, women
atitudine, attitude, Bucuresti, educatie, femei, income, life, Romania, viata
In Romania exista o adevarata psihoza la adresa oamenilor de varsta a treia, care s-au retras (teoretic!) din activitate, dar care se implica activ in cresterea si sustinerea familiilor unde exista copii mici care trebuie ajutati sa creasca mari! Despre acesti oameni care zilnic se scoala de dimineata, alearga prin oras sa-i supravegheze pe cei mici, sa-i duca la gradinita ori la scoala, apoi sa-i aduca acasa in siguranta, sa-i insoteasca si sa-i urmareasca in parc, nu se vorbeste in presa ori la tv, ca si cum nici n-ar exista!
Si de cele mai multe ori acestia presteaza voluntar aceste activitati si nici nu primesc premii ori mentiuni in cadrul galelor organizate de societatea civila! Uneori nici membrii familiilor pe care le ajuta si le sustin, nu le recunosc meritele si nu le arata recunostinta cuvenita!
Am scris aceste randuri deoarece aceasta-i realitatea in Romania, tara in care traiesc!
#cumsecresctinerelegeneratii
#Romaniain2018
aprilie 13, 2018
Admin
Bucuresti, Elena Niculescu, femei, flori, hobby
Bucharest, Bucuresti, femei, flori, life, Romania, terapia prin imagini frumoase, viata
aprilie 9, 2018
Admin
amintiri, atitudine, Bucuresti, comert exterior, comunicare, consultanta de specialitate, educatie, Elena Niculescu, export, jurnalul unei femei de afaceri, motivational, natura, Romania, spring, stil de viata, women
atitudine, attitude, Bucharest, Bucuresti, comunicare, femei, flori, jurnalul unei femei de afaceri, life, Romania
Fiind un observator al evolutiei naturii, pot sa afirm ca anul acesta in „saptamana patimilor” (adica saptamana trecuta) natura s-a dezlantuit fulminant: au inflorit toti copacii, au reaparut toporasii-albastrelele-brebeneii, au inflorit zambile-narcise-zarnacadele, lalele si desigur magnoliile care lunea trecuta erau doar boboci, de Pasti s-au deschis in toata splendoarea lor.
Bineinteles ca oamenii au fost ocupati cu alte indeletniciri saptamana trecuta, nici eu nu m-am plimbat timp indelungat!
Tocmai ma gandeam mai devreme ca eu m-am nascut undeva la curte in Bucurestii Noi si am copilarit pana prin clasa a patra in mijlocul naturii! Nu-mi scapa nimic din curtea noastra, sau din cea a bunicilor materni care stateau pe aceeasi strada!
Mai tarziu am lucrat ani de zile in mediul corporatist printre betoane, in centrul Bucurestiului unde poluarea ne consuma energia si entuziasmul. Am calatorit mult prin lume, dar uneori schimbam peisajul dintr-un aeroport cu altul si doar atat. Poate de aceea apreciez acum faptul ca de la inceputurile anilor doua mii ma pot bucura altfel de natura! 
Poate din acelasi motiv am inceput brusc sa pictez in 15 iunie 2011, din dorinta de a face si altceva in viata in afara de tot ce tine de meseria „economist”.
#NaturalaBucuresti
aprilie 9, 2018
Admin
amintiri, atitudine, comunicare, consultanta de specialitate, copii, Elena Niculescu, Romania, stil de viata, women
atitudine, attitude, Bucharest, Bucuresti, educatie, femei, life, Romania
Cand merg in Drumul Taberei pe sosea (adica pe la suprafata!) revad cu placere locurile pe unde am copilarit in prima, dar mai ales in a doua copilarie: Palatul Cotroceni si Gradina Botanica.
La palat mergeam la Cercul de Maini Indemanatice in prima copilarie (venind din Bucurestii Noi), iar in a doua copilarie (cand locuiam in zona Favorit, actual AFI Cotroceni) petreceam vacantele de vara in curtea palatului la evenimentele organizate acolo pentru copii: tabere de vara, carnavaluri costumate, focuri de tabara.
In Gradina Botanica ne plimbam aproape zilnic in special cand eram la liceu.
Frumoase locuri, nepretuite amintiri.
Mi-am amintit de asemenea ca atunci cand eram mica, mama a mers cu mine la un specialist deoarece imi pierdusem pofta de mancare, gandeam exagerat de mult, ma prefaceam ca dorm, dar de fapt visam cu ochii deschisi.
Specialistul mi-a recomandat un sirop cu vitamine pentru pofta de mancare si i-a spun mamei ca sunt un copil inteligent peste medie si trebuie in fiecare zi sa vad locuri noi, sa fac lucruri inedite s.a.m.d. Prin urmare, mama ma scotea la plimbare prin centrul orasului, vizitam magazine, mergeam cu ea la piata, mergeam la spectacole la teatrul de vara din Parcul Bazilescu.
Realizez acum ce mama extraordinara am avut! Dumnezeu s-o odihneasca!
#povestidinBucuresti
Older Entries
Newer Entries
Comentarii recente