Economia Chinei a crescut cu 10,3% in 2010

Lasă un comentariu

Economia Chinei este in ascensiune, exporturile Chinei de asemenea; astfel China a ajuns a doua putere economica in lume. Cine si-ar fi putut imagina acest lucru in urma cu zece ani?

Dar despre respectarea drepturilor omului in China se vorbeste din ce in ce mai rar, despre conditiile grele in care muncesc oamenii de-acolo nu se mai spune nimic. Presedintele Chinei este acum in SUA si se pare ca nu se simte tocmai bine, deoarece nu toti americanii il trateaza asa cum isi doreste.

Din BankNews.ro

 

Corul Madrigal a fost creat pe 11 Aprilie 1963 de Marin Constantin

Lasă un comentariu

Ce se stie despre Corul Madrigal?

Sa-l intrebam pe Google:

Corul ‘Madrigal’, la Buzau dupa o pauza de peste 20 de ani

Eveniment deosebit luni, 17 decembrie, la Teatrul „George Ciprian”. Celebrul Cor de Camera „Madrigal” concerteaza pentru prima data dupa Revolutie la Buzau. Spectacolul este programat pentru ora 20.00 si va contine un repertoriu destinat special sarbatoririi Craciunului. Pretul unui bilet va fi de 50 RON. Un mit romanesc girat de UNESCO Corul de Camera „Madrigal” este unul dintre cele mai faimoase ansambluri corale, cunoscut in Romania si in intreaga lume. Corul a fost creat pe 11 aprilie 1963, …

Postat in Info ArtLine.ro

Marin Constantin si-a dedicat viata acestui cor cu care a cutreierat lumea. Mandrie nationala, perfectiune in muzica, par a fi cuvinte mari, caci valorile reale ale culturii romanesti sunt date de-o parte in ultimii ani.

Marin Constantin s-a stins din viata zilele trecute. Astazi corpul neinsufletit va fi depus la Ateneul Roman pentru un ultim omagiu adus marelui om de muzica.

Dumnezeu sa-l odihneasca!

Cum sa va cresteti business-ul in 2011-TOP 5 sfaturi

Lasă un comentariu

Din Wall-Street.ro

Chiar daca detineti un start-up sau o companie care functioneaza deja de ani buni pe piata, exista cinci puncte cheie care, odata implementate in strategia de business, vor asigura cresterea in 2011, arata Michelle Yurcak, specialist in management, potrivit Fox Business.

1. Autoeducare si educarea clientilor

2. Nu va temeti sa spuneti NU

3. Fiti increzatori

4. Fiti relevanti

5. Incercati sa va cunoasteti competitorii

Culmea obrazniciei la un Spam

2 comentarii

Exista o multitudine de forme sub care se prezinta Spam-urile in viata internautului obisnuit:

– sub forma de mail-uri cu continut si link-uri dubioase, multe autointitulandu-se FaceBook in ultimul timp.

– sub forma de comentarii absurde care se adauga pe bloguri, dar care din fericire nu sunt publicate, fiind tinute la bariera de gardienii internetului, gen Akismet.

Astazi am intalnit unul foarte obraznic aici, care se autodenumea foarte explicit „sex” si se arata interesat de plecarea bancilor din Europa de Est, de unde si proverbul acela: „unde dai si unde crapa”!

All about Mobbing

2 comentarii

MOBBING IS…

  • EMOTIONAL ABUSE in the workplace.
  • „Ganging up” by co-workers, subordinates or superiors, to force someone out of the workplace through rumor, innuendo, intimidation, humiliation, discrediting, and isolation.
  • Malicious, nonsexual, nonracial, general harassment.

Other expressions for MOBBING are:

  • Bullying
  • Psychological terror or aggression
  • Hostile behaviors at work
  • Workplace trauma
  • Incivility
  • Emotional violence

We consider MOBBING an emotional injury that impacts a target’s mental and physical health. MOBBING is a workplace safety and health issue.

The source here.

In lumea lor copiii mici nu conteaza!

Lasă un comentariu

Ce primesc mamele bebelusilor din Romania de Sarbatori:

„pachete optionale”

Dati un click si puteti afla.

Tinerii dezabuzati sunt mai usor de manevrat

Lasă un comentariu

Pentru ca ei nu mai stiu ce vor.

Daca le inoculezi din scoala primara dezgustul fata de tara in care traiesc.

Daca in liceu le bagi in cap ca n-au niciun viitor sa se realizeze in tara natala.

Eventual le trimiti parintii sa munceasca in tari straine si-i lasi in grija bunicilor, a matusilor, a vecinilor sau a nimanui.

Intre timp au inceput sa guste din etnobotanice, ca-s mai ieftine si aproape de scoala…tot zice la radio ca le interzic, dar de fapt nu dispar.

In facultati vor afla ca degeaba invata. Joburi sunt greu de gasit pentru absolventi, iar pentru posturi de pregatire medie nu pot fi angajati pentru ca sunt suprapregatiti.

Ca sa-si intemeieze o familie li se promit case pe credit, dar bancile nu mai acorda credite acum. Ca sa aiba un copil lucrurile se complica si mai mult: daca esti student nu te primeste orice medic de familie. Daca n-ai adeverinta de salariat, nu ai dreptul la asistenta medicala decontata de casa de sanatate.

Daca esti o mama fara adeverinta de salariat nu beneficiezi de indemnizatia de crestere a copilului.

In aceste conditii ce-ti mai ramane? Sa accepti orice job, sa apelezi la ajutorul parintilor, sa locuiesti cu ei, sau sa pleci pe alte meleaguri din dorinta de a te realiza.

Exista si varianta de a alege sa supravietuiesti aici: sa-ti incepi propria afacere si sa te lupti zilnic cu morile de vant. Sa inghiti abuzuri, ineptii, mojicii, dar sa-ti doresti ca intro buna zi totul sa se schimbe in bine pentru tine.

Si nu trebuie sa te lasi impresionat de oamenii ingenunchiati. Imaginea corporatistei aceleia plina de viata care a murit intro camera inconjurata de laptopuri si dosare…nu trebuie sa te obsedeze.

Nici imaginea fetei aceleia  plina de ticuri deoarece tot timpul nu reusea sa-si respecte dead-line-ul.

Nici de fata cealalta pe care-ai intalnit-o la policlinica si ajunsese de nerecunoscut, cu privirea absenta si cu 30 de kilograme mai putin…

Nici de baiatul acela plin de el, sales man de succes, care a izbucnit in plans cand a fost vorba de tatal lui care l-a parasit cand era mic, sa nu-ti amintesti…

Daca ai putea  sa uiti tot, ai putea fi mai fericit!

In lumea lor copiii mici nu exista!

2 comentarii

Aseara guvernantii au hotarat: concediul maternal ramane de 2 ani, dar numai primul an se plateste, cel de-al doilea an va fi fara plata. Dar daca mama se intoarce la serviciu in al doilea an, va primi un fel de prima de 500 de lei. Tentant, nu-i asa? Acum ni se tot explica, pe intelesul tuturor, care sunt avantajele deciziei luate. Dar nimanui nu-i pasa din ce isi va creste mama copilul.

Ar fi interesant un deviz lunar.

Si din Evz.ro pe aceeasi tema.

Despre femeile din Romania, numai de bine!

11 comentarii

A fi femeie in Romania este o adevarata provocare si asa a fost dintotdeauna. Drepturi acordate sunt putine, obligatii o multime!

O femeie se poate realiza spiritual, material, profesional si personal in Romania?

Este o intrebare grea la care nu ma astept sa primesc raspunsuri.

Romania este patria misoginilor, este recunoscut acest lucru, iar atunci cand o femeie incearca sa se ridice ierarhic exista doua cai prin care poate realiza acest lucru: datorita calitatii recunoscute, a profesionalismului si a abilitatilor sale acceptate de societatea barbatilor, sau prin celelalte mijloace arhicunoscute, pe care nu este nevoie sa le mai amintesc eu aici.

Exista intr-adevar cateva figuri de femei care au reusit sa detina functii importante si care fac parte din prima categorie. Din pacate insa, cealalta categorie a femeilor care au reusit prin metode mai putin ortodoxe este foarte bine reprezentata in societatea romaneasca din anul de gratie 2010, care se va incheia curand. Mai mult

Google sarbatoreste Romania!

Lasă un comentariu

Ziua naţională a României

Older Entries Newer Entries