300.000 de straini i-ar putea inlocui pe romanii plecati la munca

Lasă un comentariu

Este cunoscuta problema lipsei fortei de munca pe piata muncii din Romania. Ziarul Financiar a analizat aceasta problema si a ajuns la concluzia ca 300.000 de straini ar inlocui forta de munca care lipseste in prezent in Romania.

Articolul integral, se poate citi in continuare (…)

Codul manierelor elegante II – pentru barbati

2 comentarii

La intrarea in restaurant este indicat sa intre primul barbatul. El este cel care discuta cu chelnerul despre rezervare, sau daca exista mese libere. O femeie care intra prima in restaurant creeaza impresia ca este singura si disponibila.

Barbatul este atent la scaunul pe care se aseaza femeia, o ajuta sa-l traga si il impinge la loc dupa ce aceasta se aseaza. Codul manierelor elegante sugereaza barbatului sa faca acest lucru de cate ori se ridica femeia in picioare.

Barbatul este cel care incearca vinul, atunci cand se recomanda vinul casei.

Barbatul cheama chelnerul si discuta cu el de cate ori este nevoie.

Niciodata sa nu-i spui unei femei: iti cumpar o cafea? Chiar daca americanii folosesc expresia: Shall I buy you a coffee? Este mai elegant sa folosesti expresia: iti ofer o cafea, sau un suc, sau o inghetata.

Niciodata sa nu-i reprosezi femeii ca i-ai adus flori. Daca ai facut acest gest, foarte frumos de altfel, sa nu te astepti la cine stie ce recompense; e un gest tandru, elegant, dar asta nu inseamna ca trebuie s-o santajezi, s-o obligi sa devina supusa pentru simplul motiv ca i-ai adus flori.

Sa nu jignesti niciodata in public o femeie, sa nu cochetezi prea mult cu cele din jur, mai ales daca le vezi pentru prima data. Este umilitor si lasa rani adanci.

1930s Futuristic Fashion Predictions, 60’s Fashion, 80’s is back and Fall/Winter 08/09

Lasă un comentariu

1930s Futuristic Fashion Predictions

At that time people were having an idea about the future in fashion. It’s nice to have a look!

60’s Fashion

80’s is back

Christian Dior Haute  Couture Fall/Winter 2008/2009

Despre Team building si spiritul de echipa

Lasă un comentariu

Am placerea sa va prezint o abordare foarte interesanta a subiectului, aici:

http://ziureldeziua.blogspot.com/2008/08/esenta-spiritului-de-echipa.html

In multe firme care numara sute de oameni, oamenii nu se cunosc intre ei. De aceea este necesar sa se organizeze actiuni de socializare, de cunoastere, de consolidare a bunelor relatii. Se organizeaza diade, triade, se responsabilizeaza fiecare membru, se stabilesc sarcini si atributii, se organizeaza sesiuni de discutii, se cere parerea fiecaruia legata de prestatia celorlalti, se organizeaza jocuri de societate, concursuri cu premii. Este foarte la moda paint ball-ul si mersul pe carbuni aprinsi, eventual focul de tabara, daca timpul permite. Masa si dansul sunt alte activitati interesante pentru cunoastere si nu numai.

Creditele si societatea de consum

Lasă un comentariu

Romanii consuma mai mult decat li se cuvine, cheltuiesc mai mult decat castiga, se indatoreaza mai mult decat pot duce. E normal intr-o societate de consum relativ novice, tentatiile sunt mari, oferta depaseste cererea, mall-urile ne-au sufocat, te duci la cumparaturi cu lista si constati la casa de marcat ca ai luat cu totul altceva. Consumerismul romanesc are o tenta haotica, era de asteptat. Sa controlezi inflatia in astfel de conditii nu e deloc usor. De ani de zile ma intreb cum se descurca d-l Mugur Isarescu…
Acum numai despre asta se vorbeste,  BNR vrea sa diminueze creditele de consum, stabileste masuri, directive, dobanzi oneroase, conditii greu de indeplinit, ceva trebuie facut. BCR a interzis deja acordarea creditelor de consum in cateva filiale, sa vedem ce va urma.
Bucurestenii sunt primii la credite acordate, primii in topul celor care nu-si mai pot achita ratele la credite. Era de asteptat; dupa boom-ul acordarii creditelor, acum asistam la reversul situatiei. Nu vreau sa speculez pe tema asta, acum. Dar istoria ne dovedeste ca recesiunea economica incepe in SUA, se propaga in Europa si pe urma cuprinde Asia. Poate de data asta va fi stopata pe undeva, dar drept sa spun nu stiu pe unde.

Money’s smell

Lasă un comentariu

Se spune ca banii nu au miros, m-am folosit de multe ori de acest adevar general recunoscut, dar banii au miros, de fapt.
In general am mirosit banii nostri: leii. Inainte de ‘89 miroseau frumos numai banii nou-nouti, ceilalti, super uzati miroseau oribil, a praf si a murdarie.
Pe urma am mirosit dolarii; dolarii noi miros a cauciuc, a guma, cei uzati miros ciudat.
Drahmele grecesti, le-am mirosit apoi, urmate de lirele cipriote. Intre cele doua valute era o mare diferenta ca paritate fata de dolar. Lira cipriota era mai mare chiar ca lira sterlina si nu era primita la BRCE. Pe urma am mirosit dinarul kuweitian, cu 1/2 dinar iti luai o umbrela.
Marca germana, francul elvetian, guldenul olandez, francul francez, shilingul austriac pe toate le-am avut in portofel din cand in cand. Din toate acestea numai francul elvetian a rezistat, toate celelalte s-au transformat in Euro.
Cu coroana daneza(Dkr), coroana norvegiana(Nkr), coroana suedeza(Skr), marca finlandeza(Fim) am cochetat mai mult. Finlandezii si danezii au renuntat usor la moneda lor nationala in favoarea Euro, ceilalti nordici, sunt mai conservatori.
Am cunoscut si leva, am vazut si forinti, ruble n-am vazut niciodata.
Cand a aparut Euro pe piata valutara romaneasca, prin ianuarie 2002, 1$=1,13 Euro. Prin luna iulie a lui 2002, rolurile s-au inversat, Euro a devenit mai puternic ca dolarul.
Dupa numai un an, raportul de forte s-a schimbat: 1 Euro=1,05 $ si de atunci a ramas in favoarea Euro, pana in prezent, numai ca s-a mai modificat, in bine pentru Euro si in rau pentru dolar.
Ce miros au Euro? Cand sunt noi miros a prosperitate, cand sunt vechi, sau lipiti cu scoci, miros a paguba, ca nu ti-i mai primeste nici o banca. Adica ti-i da Raiffeisen lipiti cu scoci si Alpha Bank nu ti-i primeste. Noroc cu BRD.

Codul manierelor elegante-I-despre salut

5 comentarii

Despre salut:

– Intotdeauna barbatul saluta primul femeia;

– barbatul isi scoate palaria in caz de salut, mana care scoate palaria este intotdeauna cea opusa partii pe care se afla persoana salutata.

– in ierarhii intotdeauna cel mai mic in functie saluta pe cel mai mare; chiar daca acesta din urma este barbat, el va fi salutat de catre subalterne. In ziua de azi se mai fac abateri de la aceste reguli, sunt directori care toata viata lor au salutat femeile, primii. Sunt presedinti de banci, vicepresedinti care saluta primii cand isi intalnesc colegii, subalternii.

– la intrarea intr-o incapere, sala de sedinte, birou, lift, magazin cel care intra va saluta primul.

– daca intr-o sala de sedinte, birou intra pe usa o persoana importanta, este recomandabil ca barbatii sa se ridice in picioare; chiar si femeile se pot ridica, este o dovada de politete si de bun simt. In cazul in care persoana care intra pe usa le cere tuturor sa se aseze, acestia il vor asculta, dar vor ramane intr-o pozitie adecvata, cu spatele drept si mainile tinute pe birou, in pozitie de relaxare (in nici un caz nu se tin coatele pe masa in astfel de situatii).

Nu se saluta cu tigara in gura, sau mestecand chewingum, sau cu mancare in gura (cu gura plina), sau cu scobitoare in coltul gurii; este o mare dovada de nepolitete fata de persoana salutata si o carte de vizita proasta pentru cel care saluta.

Urmeaza sa scriu despre prezentari.

NEVASTĂ DE DIPLOMAT

Lasă un comentariu

„Nu suntem exponentele modelului 3C: cumpărături, coafor, cafea!“

Pentru a face puţină lumină asupra „rolului feminin“ în activitatea de reprezentare externă, EVZ a stat de vorbă cu Luminiţa Fătu, preşedintea Asociaţiei Partenerilor Diplomaţilor Români, dar şi soţie a ambasadorului român în Finlanda. „Suntem faţa delicată a diplomaţiei şi imaginea vie, activă, a României. Nu avem o funcţie deplin oficială, dar avem obligeţia de a nu uita că o activitate protocolară sau culturală bine realizată poate aduce beneficii nebănuite“. Discreţia, delicateţea şi abilitatea socială sunt atribute ale soţiilor de diplomaţi şi, în acelaşi timp, coduri de conduită pentru acestea.

Doamna Fătu ne oferă şi dezavantajele funcţiei diplomatice: „Traiul în ambasadă nu este idilic. Sunt câţiva ani în care diplomatul şi familia lui trebuie să-şi schimbe aproape complet ritmul de viaţă şi chiar comportamentul în funcţie de standardele ţării în care se află, apoi trebuie să înveţe să trăiască într-o familie mai mare, care este ambasada, cu toate rigorile ei, şi într-un microunivers pe care îl reprezintă comunitatea diplomaţilor acreditaţi în statul de reşedinţă“.

Asociaţia doamnei Fătu a apărut tocmai din nevoia de a oferi spirijin şi programe concrete familiilor diplomaţ ilor români. Concret, cel mai important proiect al asociaţiei este astăzi deschiderea unei şcoli on-line pentru copiii reprezentanţilor aflaţi la post şi care sunt obligaţi anual să susţină examene de diferenţă în ţară.


DIPLOMAŢIA NEVESTELOR. Carmen Ducaru (stânga),
Luminiţa Fătu şi Mihaela Geoană vectori de imagine
ai României în străinătate

Articolul integral il gasiti aici: http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/814843/Diplomatia-romana-intre-costum-de

Codul manierelor elegante

4 comentarii

Intentionez sa rescriu un cod al manierelor elegante necesar celor care trebuie sa invete sa se poarte in societate. Este foarte important sa te comporti civilizat si sa stii cum sa reactionezi in anumite situatii.

In activitatea de relatii cu publicul, in viata de zi cu zi, in delegatie in strainatate, cand esti in avion, in aeroport, intr-un restaurant, sunt lucruri care se fac si lucruri care nu se fac niciodata. O tinuta potrivita, un limbaj al corpului, mimica fetei, modul cum saluti, cand trebuie sa te ridici in picioare, cine pe cine prezinta, cine saluta primul, cine intra primul in restaurant, sunt lucruri care trebuie cunoscute si insusite. De cunoasterea lor poate depinde viitorul tau. Nu e suficient un CV bogat, daca nu sti sa te comporti in societate, nu sti sa mananci elegant si nu sti sa bei cafeaua cu gratie.

Despre comunicarea organizationala

Lasă un comentariu

Se vorbeste foarte mult in ultimul timp despre comunicare, in general si despre comunicare organizationala, in special. Se fac cursuri de training pe aceasta tema. Sunt adunati laolalta membrii unei comunitati si sunt invatati sa comunice intre ei pe orizontala si sa comunice ierarhic, pe verticala.

Cu ani in urma se vorbea despre fluxul informational si despre modul de circulatie a informationalului intr-o comunitate. Acum se vorbeste atat de mult despre comunicarea organizationala, incat la un moment dat ai impresia ca se abstractizeaza totul, se vorbeste stereotipic si asa cei care participa la cursuri nu inteleg esentialul. Intr-o firma de mici sau mari dimensiuni, oamenii trebuie sa comunice, sa faca informatia sa circule, de la cele mai simple pana la cele mai complexe informatii, acestea trebuie sa ajunga de la angajati la manageri, iar de la manageri la angajati.

Atunci cand nu stie dreapta ce face stanga se pot crea situatii limita, adesea cu consecinte dezastruoase pentru companie.

Older Entries Newer Entries