Autumn leaves

Lasă un comentariu

Viata ca un puzzle

2 comentarii

In ultimii ani am realizat ca viata este ca un puzzle; este minunat atunci cand piesele se potrivesc perfect in timp si spatiu, iar rezultatul este multumitor.

Este complicat atunci cand piesele sunt haotice si nu-si mai gasesc locul potrivit la momentul oportun. Atunci totul se deformeaza si dintr-un puzzle aproape perfect si armonios,  se transforma in imagini disparate, halucinante si haotice.

Se spune ca viata este formata din urcusuri si coborasuri…este foarte adevarat. Se spune de asemenea ca atunci cand urci prea sus spre varf, o eventuala cadere este mai periculoasa, mai ales daca panta este abrupta.

Nu exista solutii general valabile. Suntem diferiti si de aceea nu ni se potriveste intotdeauna ceea ce este bun pentru altii.

Dar atunci cand ceva nu functioneaza in viata noastra este bine sa ne acordam mai multa atentie si importanta, chiar sa ne iubim mai mult, sa invatam sa ne cunoastem valoarea si sa ne-o acceptam asa cum este.

Cu siguranta exista loc pentru mai mult si mai bine in viata fiecaruia. Important este sa recunoastem ce am avea de corectat si ce merita imbunatatit.

Am trecut prin foarte multe experiente in viata. Unele foarte placute, altele dimpotriva. Din fiecare am invatat cate ceva, dar am avut nevoie de niste oameni care sa-mi impartaseasca ceea ce au invatat ei,  ca sa inteleg foarte multe altele.

Intr-o buna zi am sa-i numesc pe toti si am sa le multumesc!

Nu toti rromii sunt romani

Un comentariu

Am intalnit de foarte multe ori in lume aceasta mentalitate conform careia toti rromii, adica tiganii, sunt romani, deci provin din Romania.

Ministrul francez de interne a facut din nou declaratii pe aceasta tema, dupa cum reiese de aici. Astazi la radio am auzit cum un oficial francez, responsabil de problemele imigrantilor explica urmatoarele: ministrul de interne nu putea sa-i discrimineze pe rromi, de aceea i-a numit romani, dupa tara de origine.

Este adevarat ca rromii traiesc in conditii necivilizate in strainatate, dar as dori sa atrag atentia ca nu toti tiganii din lume provin din Romania! Si acest lucru este arhicunoscut, dar este tinut sub tacere.

Fata care a incercat sa-mi fure portofelul in metroul din Milano, era tiganca, dar nu era romanca!

Tiganii care cersesc pe strazile capitalelor din vestul Europei nu provin toti din Romania!

Mi s-a intamplat de atatea ori sa am de-a face cu oameni care se mirau ca sunt romanca, deoarece in mintea lor exista aceasta mentalitate retrograda conform careia „romanii sunt un popor de tigani”. Nu este adevarat!

Iar francezii ar trebui sa citeasca mai mult despre Romania si sa nu ne mai discrimineze de cate ori au ocazia.

Intro zi eram pe o strada pietonala din centrul comercial din Stockholm si am vazut o fata care colecta bani pentru o cauza oarecare. Mai incolo o fata cersea bani…

M-am apropiat de suedeza care colecta bani si am intrebat-o in engleza ce parere are despre fata care cerseste bani, din ce tara provine. Suedeza mi-a raspuns imediat, fara sa clipeasca: maybe from Romania!

A fost un experiment pe care l-am facut fiind exasperata de aceasta mentalitate retrograda si defaimatoare la adresa romanilor de pretutindeni.

Enough is enough!

Iar mass-media din Romania ar trebui sa se faca auzita pe aceasta tema!

Diplomatii romani ar trebui sa lamureasca aceste probleme acolo unde-si desfasoara activitatea.

Europarlamentarii romani stiu ca se ocupa sa se faca auziti, dar nu stiu in ce masura reusesc sa-si impuna punctul de vedere.

Dar daca in Roma se organizeaza tot felul de activitati in scop turistic, dar acestea se transforma in adevarate demonstratii de prost gust, atunci inseamna ca ceva nu este in regula!

 

Terapia virtuala prin imagini frumoase

2 comentarii

„Crizanteme colorate in gradina”

Tablou in ulei pe carton de Elena Niculescu.

Crizantemele mele albe…

Crizanteme colorate

„Tablou cu crizanteme colorate”, de Elena Niculescu.

Nokia pleaca din Romania dupa trei ani de activitate

Lasă un comentariu

Producatorul finlandez de telefoane mobile Nokia a decis inchiderea fabricii de la Jucu, din judetul Cluj, la trei ani de la inaugurare, desi oficialii companiei sperau ca aceasta investitie va fi una pe termen lung, iar politicienii romani dadeau asigurari in privinta mentinerii locurilor de munca.

Fabrica Nokia de la Jucu a fost inaugurata in februarie 2008, in parcul industrial Tetarom III din comuna Jucu. Decizia de a construi o noua facilitate de productie in Romania a fost facuta publica in luna martie 2007, iar lucrarile de constructie la fabrica din Cluj au demarat in iulie 2007. Productia in fabrica de la Jucu a inceput la 11 februarie 2008, iar trei luni mai tarziu compania a anuntat ca a inregistrat productia primului milion de dispozitive mobile in Romania.

Investitia in fabrica de la Jucu a fost de 60 de milioane de euro.

Nokia anuntase ca a ales Clujul ca locatie pentru noua sa fabrica datorita disponibilitatii fortei de munca bine pregatite, a bunelor conexiuni logistice interne si externe, eficientei generale, a traditiei industriale indelungate din zona si datorita posibilitatii de a construi un parc industrial pentru a gazdui furnizorii si partenerii companiei.

Titluri din presa:

http://www.zf.ro/eveniment/nokia-va-inchide-fabrica-de-la-jucu-

http://www.wall-street.ro/top/IT-C-Tehnologie/110119/Cum-moare-o-fabrica-De-la-Tschus-Bochum-la-Adio-Jucu.

http://www.wall-street.ro/top/IT-C-Tehnologie/110085/Ce-scrie-presa-internationala-despre-inchiderea-fabricii-Nokia.

http://www.banknews.ro/stire/52489_nokia_cluj_-_fabrica_de_la_jucu,_inchisa_dupa_trei_ani,_desi_se_spera_la_o_investitie_pe_termen_lung.

Peste 2.200 de oameni îşi vor pierde locurile de muncă. EXCLUSIV: Compania şi-a luat adio de la angajaţii români cu o scrisoare în limba engleză. Din Zf.ro


Explozia Nokia: de la 6 milioane de euro În 2007 la 1,6 Miliarde de euro În 2010

Cu un business de 1,6 mld. euro Nokia România a fost în 2010 cea mai puternică firmă IT&C a României, următoarea clasată fiind Orange, cu afaceri puţin mai mici de 1 mld. euro. Nokia este şi unul dintre cei mai mari exportatori ai României în condiţiile în care piaţa locală nu absoarbe toată producţia fabricii.

http://www.wall-street.ro/articol/Economie/110123/Plecarea-Nokia-o-lovitura-de-imagine-IMPACTUL-ECONOMIC-1-din-PIB.

Nokia a fost in 2010 al doilea exportator al Romaniei, dupa Dacia, dar valoarea adaugata produsa de fabrica de langa Cluj este mica, intrucat importa majoritatea componentelor din Asia, in special din China.

Potrivit lui Mihai Ionescu, presedintele Asociatiei Nationale a Exportatorilor si Importatorilor din Romania (ANEIR), diferenta dintre exporturile si importurile Nokia era in medie de 200 milioane euro, acestia fiind banii care ramaneau in tara.

„In cei trei ani in care a stat in Romania, Nokia a contribuit cu 600 milioane euro si a angajat peste 2000 de oameni”, a mentionat Ionescu.

Seful ANEIR este totusi optimist ca in 2012 locul Nokia in exporturile Romaniei va fi luat de Ford.”

Cum se reflecta arta si cultura din Romania in conturile celor care o creeaza?

3 comentarii

Intrebarea zilei: se poate trai decent in Romania din arta? Din literatura? Din pictura? Din teatru? Din muzica? Din drepturi de autor?
Astept raspunsuri, pareri, confirmari, infirmari, exemple concrete, etc.
Daca se poate fara politizare…sau nu se poate…

Stie cineva cate galerii de arta private exista in Romania?
Dar UAP cate mai are?
Cum isi sustine UAP membrii?

Municipalitatea Bucurestiului si Primariile din tara sprijina artistii plastici cu spatii de expunere a lucrarilor oferite gratuit?
Fondul Plastic mai exista?

Uniunea Scriitorilor cum isi sprijina membrii?

Sunt foarte multe intrebari carora nu le cunosc raspunsurile.
Ceea ce stiu insa cu siguranta este ca in ziua de azi nu se poate trai numai din pictura…si nici inainte de ’90 nu se putea.

Raspunsuri primite pe Facebook:
Elena Nita: raspuns simplu…Nu,mai ales din arta
22 minutes ago ·
Adrian Pop
Dacă ar fi să trăiască numai din artă ar muri de foame toţi. Pictorii mai rezistă făcând tot felul de tablouri la comandă, actorii şi muzicanţii se mai descurcă cu o nuntă, botez sau alte sindrofii. Cel mai rău cred că o duc scriitorii , despre care habar nu am cum se descurcă. De celelalte ocupaţii artistice vorbesc în cunoştinţă de cauză. Am un vecin pictor, nu are nici o altă ocupaţie şi nu o duce prea bine. Cu muzicanţii m-am întâlnit des ca taximetrist şi am avut ocazia să le ascult poveştile de viaţă, fie simpli lăutari, fie membri ai filarmonicii.

Raspunsuri primite:
Adrian Pop: În Satu Mare UAP are două galerii, există o galerie particulară în apropierea cartierului unde locuiesc iar pe holul primăriei în permanenţă sunt organizate tot felul de expoziţii de pictură.

Intrebarea mea: Ceea ce nu cunosc este daca acesti oameni care lucreaza pe cont propriu, au contract de asigurati cu Casele de pensii…adica daca si-au platit contributia la CAS de-a lungul vietii…deci daca vor avea dreptul la pensie…

Un articol scris anul trecut imi raspunde la intrebre: Cine sunt cei care platesc CAS in Romania?


Femei si atitudini

Lasă un comentariu

Femeile sunt de mai multe feluri: originale si banale, cu idei si initiativa, sau dimpotriva, femei care stiu sa faca de toate si femei care nu stiu sa faca mai nimic.

Nu m-ar interesa acest subiect daca nu m-as confrunta zilnic cu tot felul de atitudini care ma stanjenesc si ma deranjeaza.

Stiu ca trebuie sa spun lucrurilor pe nume, altfel simt ca nu voi scapa niciodata de aceasta povara…a femeilor care ma pun in situatii penibile. Ani de zile le-am suportat lipsa de eleganta si abilitate, dar acum toleranta mea s-a terminat. Cum se spune: enough is enough!

Sa inteleaga fiecare ce vrea, dar cine se simte vizata sa inteleaga odata pentru totdeauna ca nu-mi place sa fiu folosita, nu-mi place sa se vorbeasca in numele meu, nu-mi place sa fiu copiata, nu-mi place sa fiu sufocata. Consider ca sunt in masura sa iau decizii in numele meu si nu am nevoie de actiuni sau initiative care imi aduc neplaceri.

Daca felul meu de a fi va displace, va rog sa ma ocoliti!

My Way…

La Multi Ani, Bucuresti!

Lasă un comentariu

Astazi implinesti 552 de ani! Iti doresc sa-ti fie din ce in ce mai bine!

Old Bucharest:

New Bucharest:

Status de Marti, 20 Septembrie 2011

Lasă un comentariu

Dintotdeauna au existat pe lume „lozincari”. Termenul l-am inventat acum, ad-hoc, nu cred ca exista in dictionare. Lozincarii sunt cei care vorbesc din auzite, repetand ceea ce spun altii, sau ceea ce li se cere sa spuna…de multe ori ceea ce repeta acestia isi pierde sensul. Din cand in cand ar trebui sa-si mai revizuiasca sabloanele!
Din nefericire, in ultima vreme societatea noastra este plina de lozincari, la toate nivelurile. Este o stare de spirit generalizata: sa repete spasmodic ceea ce spun altii. Oamenii nu mai discern, nu mai citesc, nu se mai cultiva, prefera sa preia vorbe celebre, vorbele altora si sa le repete indiferent de context. Ei vorbesc rar si apasat, asa se cere, se imita unii pe altii…isi imagineaza ca o astfel de abordare a oricarui subiect le sporeste notorietatea.
Putina originalitate nu le-ar strica acestor lozincari…

Zilele Bucurestiului

Un comentariu

Din 9AM

Teatru, muzica, spectacole, expozitii si cei mai indragiti artisti romani. Toate vor avea loc in strada cu ocazia implinirii a 552 de ani de atestare documentara a orasului Bucuresti.

Spectacole in aer liber – Intrarea este gratuita

Spectacole in aer liber - Intrarea este gratuita

 

  • Punctele fierbinti ale evenimentului: Centrul istoric, Parcul Herastrau si Piata Constitutiei

Centrul vechi al Bucurestiului va fi animat de muzica live, acrobatii, mima, teatru de strada, spectacole cu picioroange si costume, intr-un festival dedicat promovarii turistice a orasului, denumit “Bucuresti – metropola vie”, care se va desfasura de vineri, de la ora 12.00, pana duminica noaptea, anunta Primaria Capitalei.

Vineri
, 16 septembrie, de la ora 19.00, Opera Comica pentru Copii va invita la spectacolul „Copiii si magia muzicii”, care va avea loc la Sala de spectacole Giulesti.

Sambata si duminica, pe strada Franceza din Centrul Istoric va avea loc prima Gala Folk You de la Bucuresti.

Startul manifestarilor va fi dat de Centrul de Creatie, Arta si Traditie al Municipiului Bucuresti, CreArt, vineri, 16 septembrie, in parcul Herastrau, unde sunteti asteptati de la ora 10,00 la Targul Mestesugarilor, Targul Editurilor de Carte, dar si expozitii de pictura si grafica.

  • Parada Elevilor

Intalnirea are loc la ora 15:00 la Sala Palatului, elevii bucuresteni se vor indrepta catre Piata Constitutiei, unde vor concerta la finalul paradei Andreea Balan, Andreea Banica, Connect-R si Alex Velea.

Atmosfera va fi animata de fanfare, copiii se vor putea plimba cu trasurile, iar iubitorii de muzica se vor intalni cu stelele folclorului romanesc.


Older Entries Newer Entries