Ebola – virusul ucigas al secolului XXI

Lasă un comentariu

Am aflat ca astazi este: Ziua Internațională pentru Eradicarea Sărăciei. {Cei mai bogaţi 1% dintre oameni controlează mai mult de 48% din bogăţia lumii, potrivit unui raport al băncii elveţiene Credit Suisse. }
Ce ironie! Din zona aceea imensa unde bogatiile naturale au ajuns la cei bogati, iar locuitorii au fost sortiti infometarii, insetarii si pauperizarii, tocmai de acolo a aparut si virusul ucigas al Ebola, care a facut deja peste 4500 de victime! Sa le luam temperatura calatorilor la urcarea si coborarea din avioane, spun autoritatile ingrozite! Sa-i bagam in saci de plastic pe cei care prezinta simptome ale bolii, spun altii! Neaparat sa-i izolam pe cei suspecti, spun oameni cu greutate! Sa-i incineram pe cei decedati din cauza infestarii cu Ebola! Suna apocaliptic, nu-i asa?
Se investesc bani in eradicarea saraciei? Nu, acum se investesc sume imense in lupta cu virusul ucigas…
Si se pare ca banii se strang destul de greu…desi bogatii planetei si-au manifestat dorinta de a face donatii:

http://www.businessinsider.com/mark-zuckerberg-donates-25-million-to-fight-ebola-2014-10

„Facebook CEO Mark Zuckerberg and his wife Priscilla Chan have committed $25 million to fight Ebola.

They want to stop the epidemic before it spirals further out of control and becomes a bigger (and more expensive) global issue to fight, like HIV.”

Alte nationalitati contribuie la crearea in zona contaminata de spatii special amenajate:

http://online.wsj.com/articles/in-liberia-u-s-soldiers-race-ebola-

15 Octombrie – la primul meu loc de munca

Un comentariu

In data de 15 Octombrie am semnat condica de prezenta la primul meu loc de munca, unde am ramas in activitate peste douazeci de ani.
Nu am fost o carierista de profesie, poate de aceea nu m-am plimbat prin mai multe locuri, cum faceau altii care se mutau ca sa mai obtina o treapta la salariu, sau o casa, ori mai stiu si eu ce altceva!?!
portret diploma dec carlAstfel aratam in fotografia de diploma dupa terminarea facultatii, atunci cand mi-am ales locul de munca: directia de export textile de la Centrala Industriei Bumbacului (descentralizata de la Intreprinderea de Comert Exterior fondata in 1948).

Orhideea cyclam

Lasă un comentariu

IMG_0060 IMG_0061 IMG_0062 IMG_0063 IMG_0064 IMG_0065 IMG_0066 IMG_0067Am primit-o vineri, 10 Octombrie 2014.

Florile mele in Octombrie 2014

Lasă un comentariu

IMG_9861

IMG_9746

IMG_9866

IMG_9867 IMG_9869

 

Octombrie a debutat friguros noaptea, iar ieri a plouat toata ziua la Bucuresti.

 

 

 

Octombrie prin gradinile Bucurestiului

Lasă un comentariu

IMG_9652

IMG_9658

IMG_9590

IMG_9591

IMG_9754

IMG_9769

IMG_9770

IMG_9777

Oameni si uniforme

Lasă un comentariu

Cand eram copil mama ne spunea ca este posibil sa ne-ntalnim pe strada cu oameni pe care-i stim si ne cunosc foarte bine, dar care se vor preface ca nu ne-au vazut in viata lor! Sa nu insistam, sa-i lasam in pace caci ei sunt in „exercitiul functiunii”! Suna pompos si misterios acest exercitiu al functiunii…
La inceput nu intelegeam de ce Gicu-fiul proprietaresei coana Didina se face ca nu ne observa, desi in curtea unde locuiam cu totii glumea si se juca chiar cu noi. Apoi Vanea, Gelu, Nicolae care veneau in curtea bunicilor din Bucurestii Noi si se dadeau in leagan, puneau sticle cu vin in putzul din curte in zilele toride de vara…si ei se faceau ca nu ne cunosc in afara curtii bunicilor. Noi eram niste copii oarecare, iar parintii nostri erau un fel de prieteni-cunostinte de-ai lor. Diferenta consta in faptul ca uneori Gicu, Vanea, Gelu, Nicolae purtau uniforme militare, cizme inalte de piele si trese cu grade pe umeri. (va urma)

Ce-am invatat in ultimii ani

Lasă un comentariu

Despre subconstient:

Specialistii sustin ca subconstientul nostru absoarbe toate informatiile din jur fara sa le selecteze; este de datoria mentalului constient sa faca diferenta! Subconstientul nu ne contrazice niciodata!
In concluzie, daca va intoxicati cu toate reziduurile deversate de altii in spatiile publice, nu faceti altceva decat sa va intristati, sa va imbolnaviti, sa deveniti deprimati, apatici, fara pofta de viata si asa mai departe!
Acesta este un sfat prietenesc si va invit sa-l considerati ca atare!

Subconstientul nu doarme niciodata, el este activ in permanenta, chiar daca noi dormim profund.

Astfel mi-am dat seama de unde vin cosmarurile mele care se repeta de ani de zile: am calatorit foarte mult, mi-am umplut subconstientul cu frici, angoase, temeri, griji si desi n-am ratat in viata mea un avion sau un tren, el imi sugereaza vise cu bagaje nefacute, cu teama ca n-am sa ajung la TIMP undeva!

Un alt cosmar frecvent este cladirea in care mi-am consumat cei mai frumosi ani din viata, unde am lucrat peste douazeci de ani. Tot stresul adunat in acei ani, toate grijile, fricile, amenintarile s-au cuibarit in subconstientul meu si ies la iveala in timpul somnului.

Despre sistemul digestiv:

Exista teorii conform carora sistemul digestiv este de fapt un alt CREIER al omului, caci informatiile se trimit de la sistemul digestiv la creier si nu invers cum se sustine de obicei.

Despre modul in care ne distrugem sistemul digestiv in timpul vietii se scrie si se vorbeste destul de mult in zilele noastre.

Stresul asociat cu alte obiceiuri nocive ne pot imbolnavi sistemul digestiv! Si astfel ajungem sa tragem concluzii si sa filosofam pe aceasta tema. Investigatiile sunt foarte importante si discutiile cu medici buni care ne pot indruma si sfatui cu glas bland, fara sa ne certe, fara sa ne asupreasca!

Este de asemenea foarte important sa ai o familie care te sustine, se informeaza, te programeaza la doctori specialisti ca sa-ti rezolvi/ameliorezi problemele de sanatate.

 

Picturi cu flori de toamna facute in Septembrie 2014

Un comentariu

IMG_9458 IMG_9459 IMG_9459dec

IMG_9490 IMG_9491IMG_9497 IMG_9499 IMG_9500

IMG_9463 IMG_9464 dec IMG_9464

IMG_9466 dec IMG_9466

IMG_9474 IMG_9475IMG_9469 dec IMG_9469 flori de toamna img_2155 dec

flori v cu dovleci img_2496 detaliuFlori de toamna – ulei pe carton

Pentru cei interesati sa vada toate tablourile pictate de mine, adresa utila este urmatoarea:

https://elenaniculescu.com/2011/11/02/arhiva-mea-de-tablouri-terapia-virtuala-prin-imagini-frumoase/

La Multi Ani, Bucuresti!

Lasă un comentariu

IMG_1652 IMG_1665 IMG_1575Cum se sarbatoreste Ziua Bucurestiului – detalii aici.

Sa fim realisti: ieri a fost prima zi de scoala!

Lasă un comentariu

Am aflat de la radio cu doua saptamani inainte ca exista inca  multe scoli cu probleme de igienizare, canalizare, etc. Apoi am aflat ca nu s-au distribuit manuale noi pentru clasele intai si a doua! Dar in prima zi de scoala s-a umplut #FB de fotografii cu doamne profesoare/invatatoare coplesite de mormane de flori… Fotografii cu mamici, tatici, bunici care au participat la deschiderea oficiala a cursurilor alaturi de copii suparati, tacuti, ingandurati, etc. Unele mame au facut adevarate declaratii de dragoste la adresa copiilor lor. Desi una se declara, din fotografii rezulta altceva, caci oamenii n-au aflat ca imaginile  se pot deslusi, interpreta si asa mai departe! Alte persoane si-au declamat frustrarile in mediul virtual, caci pe ei nu i-a iubit nimeni in copilarie, ei n-au amintiri frumoase din prima zi de scoala, etc. Eu am scris despre prima zi de scoala aici si aici. trandafiri v img_2493

Older Entries Newer Entries