Andra si Catalin Maruta s-au casatorit religios la Targu Jiu

Lasă un comentariu

Cătălin Măruţă, prezentatorul emisiunii „Happy Hour” de la Pro TV, şi Andra s-au căsătorit religios, sâmbătă seară, la Biserica „Sfinţii Constantin şi Elena” din Târgu-Jiu, oraşul natal al mirelui, în prezenţa a aproximativ patru sute de persoane.

Mai multe detalii si imagini gasiti aici

Daca vreti sa mergeti la teatru-la Metropolis avanpremiera

Lasă un comentariu

Avanpremiera. FEMEIA DIN TRECUT de Roland Schimmelpfennig
fotografii din spectacol gasiti pe linkul
http://galerie.liternet.ro/view_album.php?set_albumName=femeiadintrecutlazar

Duminica 24 august 2008 ora 20,00


24 august 2008, ora 20,00

Mai multe detalii pe: http://www.teatrulmetropolis.ro

Pasajul Victoria a atras atentia mass-media

Lasă un comentariu

Bloggarii si jurnalistii sunt foarte indignati: Pasajul Victoria nu trebuie sa fie daramat.

De cateva zile incoace, toata blogosfera se agita. Toata lumea se pronunta pentru pastrarea comorilor patrimoniale ale Bucurestiului, ale Romaniei. S-au redactat petitii, s-au trimis mail-uri, subiectul e discutat pe multe bloguri. Mi-am dat seama ca bucurestenii isi iubesc mult orasul si ar dori ca anumite locuri sa ramana nealterate, cladirile vechi sa fie consolidate, sau recladite identic, asa cum au facut austriecii in Viena.

Cautand sa identific corect Pasajul Victoria, deoarece intre Strada Academiei si Calea Victoriei sunt patru pasaje: Pasajul Comedia, Pasajul Majestic, Pasajul Englez si Pasagiul Victoria, mi-am dat seama inca o data ca sunt locuri pe langa care am trecut de zeci sau sute de ori in viata, dar in care n-am intrat decat de cateva ori sau niciodata. Asa este si acest pasaj care pe strada Academiei era obturat de tarabe cu fructe si legume, sau dulciuri, patiserie de ani de zile, iar mai departe era un Fornetti, urma un Oficiu Postal, iar pe colt era pe vremuri o cofetarie, Hotelul Continental. Vis-a-vis este fostul hotel Negoiu, care a fost transformat dupa ’90 in primul centru de afaceri din zona, iar acum gazduieste ASTRA la parter si la etaj, iar mai sus Ministerul Comertului avea birouri cu ani in urma, acum nu stiu exact daca mai au.

In ultimii optsprezece ani centrul Bucurestiului a suferit niste schimbari majore. Reabilitarea cladirilor de pe marile bulevarde Balcescu, Magheru, Calea Victoriei, Regina Elisabeta este imperios necesara.

Reabilitarea centrului vechi al orasului treneaza de atatia ani. Au aparut cateva terase si hoteluri in zona, ce-i drept, dar nu exista armonie arhitectonica, este la latitudinea fiecaruia sa faca ce vrea.

Este normal sa ne dorim un oras cu cladiri noi, dar in toate orasele lumii exista cladiri monumentale, de patrimoniu, fiecare natiune isi iubeste trecutul. Nu am sa pun link-uri aici, nu am sa postez petitii, dar sper ca primarul orasului D-l Sorin Oprescu sa ne demonstreze ca iubeste Bucurestiul si ii respecta pe bucuresteni.

Acesta este Pasajul Victoria ?  Nu, acesta este Pasajul Villacross sau Villacroix, fost Bancorex, care este dublu si face legatura intre Calea Victoriei (chiar vis-a-vis de Galeriile Victoria) si str. Lipscani, pe partea laterala a BNR, strada se continua in Academiei.

Subiecte la moda online

2 comentarii

Sunt cateva subiecte foarte disputate pe bloguri, in afara de politica, gafe, erori, orori, accidente, violenta, deturnari, mita, coruptie, fitze, corporate, bursa, criza din imobiliare.

Este vorba de perceptia barbatilor despre femei si vice-versa. In termeni amicali, virulenti, vulgari, subiectele de acest gen sunt omniprezente pe bloguri., nemaivorbind de faptul ca exista bloguri dedicate.

Daca cineva face afirmatia ca barbatii sunt misoghini, succesul e asigurat. Toata lumea vine si isi da cu parerea.

Daca un blogger face afirmatia ca femeile sunt proaste, ca nu stiu sa deschida capota la masina, deja toti eroii blogosferei se alatura pentru deliciul asistentei.

Recunosc ca uneori obosesc incercand sa gasesc ceva interesant de citit. Dar satisfactia este mare atunci cand gasesc insemnari frumoase, in care autorul are ceva de comunicat si atunci ma bucur ca blogosfera e destul de vasta si diversa.

Asirom a inregistrat pierderi de 7,4 milioane de Euro in sem I

Un comentariu

Aflam din ZF.ro : http://www.zf.ro/articol_184031/asirom_a_pierdut_7_4_milioane_de_euro_in_sase_luni.html

Wall Street-Ce profit au facut greii din banking

Lasă un comentariu

Raiffeisen Bank, al treilea jucator dupa active, a inregistrat cea mai mare crestere din Top 3 a profitului obtinut in prima jumatate a anului, de 57% comparativ cu primele sase luni din 2007, pana la 74 milioane euro.

Profitul inregistrat inainte de impozitare, aferent primului semestru din 2008, a fost de 89,3 milioane euro, fata de 53,5 milioane euro la sfarsitul lui iunie 2007.

Spre comparatie, BRD-SocGen, a doua banca din sistem, a inregistrat in primul semestru un nou profit-record de 515 mil. lei (140,3 mil. euro), adica un avans de 23% fata de aceeasi perioada din 2007.

Liderul banking-ului romanesc, Banca Comerciala Romana (BCR), si-a sporit profitul net consolidat dupa impozitare si plata intereselor minoritare cu 63,5% in primul semestru, la 206,6 milioane euro.

Rezultatele financiare prezentate de BCR sunt consolidate si neauditate, fiind calculate conform standardelor de contabilitate internationale (IFRS).

NA: nu comentez nimic pentru ca nu am ce sa adaug, in afara de faptul ca orice credit este foarte costisitor, comisioanele bancare sunt mari, iar dobanzile la depozite mici.

Pentru un aer mai curat

Lasă un comentariu

Noi am devenit ecologisti in ultimii ani, deoarece poluarea este inamicul numarul unu al sanatatii noastre.

Am lucrat ani de zile in centrul Bucurestiului si stiu ca acolo in miezul zilei, vara, nu se poate respira.

Am respirat aerul poluat al Atenei in anii cand circulatia era restrictionata: o zi cu sot si o zi fara sot; este vorba de numerele de inmatriculare, bineinteles.

Am respirat aerul sanatos de la Predeal, am respirat aerul sarat de la malul Marii Negre.

Am respirat aerul capitalelor cu gradul cel mai scazut de poluare: Stockholm, Oslo, Copenhaga, Helsinki.

Am respirat si aerul din Orientul mijlociu si cel indepartat, deci pot sa fac diferenta si sa sustin ca meritam sa respiram un aer curat, cu mai putin praf si noxe.

Si pentru ca am primit o petitie pentru aerul pe care-l respira bucurestenii, am obligatia morala s-o postez aici:

http://www.petitieonline.ro/petitie-p60361041.html

Nunta verde – recomandata de ecologisti

Un comentariu

In ultimul timp, nuntile au devenit o adevarata industrie, nimic nu mai e simplu, cum era in urma cu douazeci de ani. Ati auzit de conceptul de nunta verde, de nunta eco, unde totul e natural?

Detalii despre acesta gasiti aici: nunta verde

Old Bucharest

Un comentariu

I’ve always loved this city, because I was borned here and I never left the town for more than some weeks, from time to time…

Bucharest City Challenge is coming soon

Lasă un comentariu

De astazi se opreste circulatia in zona, unde se fac ultimele pregatiri.

Detalii gasiti aici: http://safirutza.com/2008/08/08/bucharest-city-challenge-2008/

si aici: http://safirutza.com/2008/08/14/restrictii-de-trafic-bucharest-city-challenge/

Older Entries Newer Entries