Atmosfera de sarbatoare de Ziua Bucurestiului

Lasă un comentariu

 Atmosfera de sarbatoare de Ziua Bucurestiului-16.09.2008Bucurestiul va fi in zilele de 20 si 21 septembrie plin de sarbatoare, municipalitatea continuand si in acest an traditia de a organiza o serie de manifestari cultural-artistice.

Cetatenii Capitalei vor putea viziona astfel in Noaptea Alba – noaptea dintre aceste doua zile – devenita deja traditie pentru Bucuresti, o serie de spectacole ce vor fi sustinute pe scenele teatrelor administrate de Primaria Capitalei, precum  Odeon, Teatrul Mic, Constantin Tanase, Bulandra sau Nottara. Intrarea va fi gratuita, in limita locurilor disponibile. Municipalitatea va oferi publicului totodata si acces liber la toate muzeele din Capitala.

Mai multe detalii aici

Bryan Adams va concerta sambata seara in Parcul Izvor, iar in 21 septembrie Leonard Cohen isi va serba la Bucuresti a 74-a aniversare printr-un concert.

Criza de pe Wall Street se propaga in toata lumea

Lasă un comentariu

De la recesiune economica in cateva tari la criza economica mondiala poate fi o distanta lunga sau o evolutie galopanta. Se pare ca suntem contemporanii celei de-a doua situatii.
Acum cateva saptamani ma intrebam daca recesiunea economica semnalata timid in cateva tari va degenera in criza economica mondiala. Analistii economici si-au spus parerea: Criza de pe Wall Street prabuseste mediul financiar din intreaga lume.
Detalii in Wall Street de astazi:

Guvernul american salveaza de la colaps AIG cu 85 miliarde de dolari

Lasă un comentariu

Dupa falimentele celor doua mari banci americane, gigantul AIG ale carui actiuni se depreciasera cu 92% de la inceputul anului era o mare problema pentru guvernul american.

S-au gasit solutii de salvare a colosului AIG.

Presedintele Trezoreriei din SUA spunea ca astfel de situatii se intampla o data la 50 de ani.

Mai multe detalii, aici:

http://www.zf.ro/zf-24/guvernul-american-salveaza-aig-de-la-colaps-cu-85-miliarde-dolari-3191006

Richard Wright de la Pink Floyd a trecut in nefiinta

Lasă un comentariu

In 15 Septembrie 2008 Richard Wright s-a stins din viata la varsta de 65 de ani.

The Wall-Pink Floyd

Stefan Iordache a plecat dintre cei vii

Lasă un comentariu

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.

Festivalul International George Enescu 2008

Lasă un comentariu

Detalii despre desfasurarea festivalului gasiti aici:

http://www.festivalenescu.ro/

Mihaela Radulescu ofensata de colegii din trust-din 9AM

Lasă un comentariu

O parodie la campania antifumat sustinuta de Mihaela Radulescu a pus-o pe vedeta trustului Intact intr-o ipostaza mai mult decat penibila, ducand, totodata, la suspendarea unei emisiuni de pe Antena 2.
Campania antifumat, in care protagonista este Mihaela Radulescu, vedeta emisiunii „Duminica in familie“ de la Antena 1, a culminat cu un scandal generat de Antena 2, noteaza Cotidianul. Andrei Vulpescu si Amy Thera, colegii de trust ai Mihaelei Radulescu si moderatori ai emisiunii „Scoala vietii“, transmisa de Antena 2, au difuzat in timpul editiei din 9 septembrie o parodie la afisul campaniei sustinute de Radulescu, in care se faceau aluzii sexuale la adresa vedetei. Cei doi moderatori, convinsi de autenticitatea sloganului, au sunat-o in direct pe Radulescu, cerandu-i explicatii pentru mesajul sexual. Vulpescu si Thera au explicat ca imaginea este de pe site-ul campaniei, desi aceasta fusese preluata de catre realizatorii emisiunii de pe blogul lui Zoso.

Contactata telefonic in timpul emisiunii, Mihaela Radulescu si-a acuzat colegii de trust de neprofesionalism si a adaugat ca ii pare rau ca lucreaza in acelasi trust, precizeaza Adevarul. “Din punctul meu de vedere sunteti foarte neseriosi si neprofesionisti. Nu am ce sa discut cu voi. Imi pare rau ca lucrez cu voi in acelasi trust”, le-a transmis, prin telefon, Mihaela Radulescu.

“Intr-o astfel de situatie absurda si trista, imi indrept spatele si merg demna mai departe. E cumplit sa fii femeie si mama intr-un astfel de context, dar rezisti, ca doar nimeni n-a invins prostia si mitocania, nu? Observ cu bucurie cum niste oameni inteligenti si de onoare au luat o atitudine publica, curajoasa si fara ezitare in favoarea mea si le multumesc – Razvan si Dani de la matinalul Antenei 1, Ilie Nastase si Amalia, Nadia Comaneci si altii… Sa contempli spectacolul jignirii sau lovirii unei femei e mai grav decat daca esti cel care scuipa”, a declarat, potrivit Gandul, Mihaela Radulescu despre conjunctura mai mult decat penibila in care s-a trezit fara vina.

“Noi chiar am crezut ca e un mesaj avangardist… A fost o neintelegere“, a declarat Amy Thera, colega de trust a Mihaelei, citata de Evenimentul Zilei. “Sunt singura vinovata de situatia creata, este o mare, mare greseala a mea, pentru care imi pare nespus de rau. Mi-am prezentat scuzele in mod public, atat fata de Mihaela, cat si fata de telespectatori“, spune Andrada Moga, producatorul emisiunii.

NA: asa ceva nu se face; este lipsa de informare si de profesionalism din partea realizatorilor emisiunii.
Cat despre farsele si parodiile facute de unii bloggeri in cursa pentru rating si publicitate, nu pot sa spun altceva decat atat: lipsa de maturitate si de bun simt. Traim intr-o lume in care vulgaritatea a devenit optiunea numarul 1, ca si cand alte posibilitati de exprimare n-ar mai exista.

Unii bloggari ca si unii jurnalisti nu inteleg un lucru: toate au o limita, nu are nimeni dreptul sa jigneasca sau sa ridiculizeze o persoana publica, sa-i deterioreze imaginea. Ar trebui sa existe un cod deontologic respectat de toata lumea.

11th of September 2001-11th of September 2008

Lasă un comentariu

Seven years ago a nightmare has happened. Two planes exploded inside the twins building in USA.

The whole story was in direct on tv all over the world. Hard to believe, but was true.

Over 3000 people dyed inside the dammaged buildings.

God bless them…

Un mod ciudat de gandire

Lasă un comentariu

Facem rating din nenorocirea copiilor abandonati de parintii lor, vezi campania Pro tv: Tu stii ce face copilul tau?

Dar atunci cand doua fete sunt sustinute de parintii lor si fac show in SUA, cum este cazul fetelor de la INDIGGO, toata lumea incearca sa le desfiinteze, sa le ridiculizeze. Acesta este fair play?

Eu, personal, nu cred.

The experiment was successfully

Lasă un comentariu

CERN, Switzerland (CNN) – Scientists Wednesday applauded as one of the most ambitious experiments ever conceived got successfully underway, with protons being fired around a 27-kilometer (17-mile) tunnel deep beneath the border of France and Switzerland in an attempt to unlock the secrets of the universe.

Scientists applaud during the switch on operation of the Large Hadron Collider.

Scientists applaud during the switch on operation of the Large Hadron Collider.

Click to view previous image
1 of 2
Click to view next image

The Large Hadron Collider – a $9 billion particle accelerator designed to simulate conditions of the Big Bang that created the physical Universe – was switched on at 0732 GMT to cheers and applause from experts gathered to witness the event.

While observers were left nonplussed by the anticlimactic flashing dots on a TV screen that signalled the machine’s successful test run, among teams of scientists involved around the world there were jubilant celebrations and popping champagne corks.

In the coming months, the collider is expected to begin smashing particles into each other by sending two beams of protons around the tunnel in opposite directions.

Skeptics, who claim that the experiment could lead to the creation of a black hole capable of swallowing the planet, failed in a legal bid to halt the project at CERN, the European Organization for Nuclear Research.

Others have branded it a colossal waste of cash, draining resources from its multinational collaborators that could have been spent on scientific research with more tangible benefits to mankind.

Sound off: What do you think of the experiment?

Older Entries Newer Entries