Magnolii pictate in Aprilie 2016

Un comentariu

IMG_0069 IMG_0067 pers IMG_0068

IMG_0074 IMG_0072Acum am terminat de pictat magnolii si am trecut la stanjenei:

IMG_0075

IMG_0140

Primul pas…

IMG_0221

Al doilea pas…aventura continua! Statut: pictura in lucru – work in progress!

Pentru cei interesati sa vada toate tablourile pictate de mine, adresa utila este urmatoarea:

https://elenaniculescu.com/2011/11/02/arhiva-mea-de-tablouri-terapia-virtuala-prin-imagini-frumoase/

Programul „Scoala Altfel”- bucuria copiilor

Lasă un comentariu

O saptamana fara teme este intotdeauna binevenita pentru copii. In saptamana care tocmai s-a incheiat elevii mari si mici au participat la alte activitati: au plantat copaci si flori, au facut vizite in diverse locuri din oras, au facut sport, au facut decoratiuni de Paste, au mers in excursii, etc.

De ieri au inceput sa apara reactiile critice ale adultilor pe retelele de socializare, care pe scurt s-ar rezuma: nici la McDonald’s, dar nici la biserica!

Cu alte cuvinte, adultii cu spirit CONTRA au intotdeauna ceva de spus!

Si acum sa-mi explic pozitia:

 
Nu sunt o adepta a fast-food, dar recunosc faptul ca m-am bucurat de momentul venirii in Romania a celui mai indragit (de catre toti copiii) reprezentant din acest domeniu. Ieri am citit niste luari de pozitie legate de ‪#‎scoalaAltfel‬ cu imagini reprezentand grupuri de copii asteptand in fata locului cu pricina din diferite orase ale tarii.
N-am fost revoltata deoarece stiu ca pentru unii copii conteaza foarte mult sa mearga in anumite locuri unde poate n-au ajuns niciodata pana-n prezent, ori au mai fost si le-a placut!
In consecinta, sfatul meu pentru adultii revoltati este sa-i intrebe mai intai pe copii ce le place-n viata si sa fie mai ingaduitori!

Astazi am citit critici legate de vizita copiilor insotiti de cadre didactice la biserica. Personal, nu vad nimic rau in aceasta activitate in conditiile in care copiii sunt deja familiarizati cu religia si in curand se vor sarbatori Floriile si Pastele!

De unde atata ipocrizie in societatea romaneasca? Toti cauta perfectiunea la altii si de aceea critica absolut totul!

Zilele acestea am vazut multe grupuri de copii insotiti de cadre didactice, parinti, bunici pe strazile din Bucuresti, prin statiile de metrou. Am vazut multe fotografii si am ascultat la radio copii fericiti sa experimenteze ceva nou!

M-am simtit bine vazandu-i cum merg in grup purtandu-si de grija unii altora! De fapt acesta-i spiritul de care majoritatea adultilor s-au indepartat: grija pentru aproapele tau si dorinta de a face altceva, in afara rutinei zilnice!

Respect pentru toate cadrele didactice care au organizat activitatile si au avut grija de copii in programul „Scoala Altfel”!

Magnolii pictate in primavara 2016

Un comentariu

IMG_9103 IMG_9105 frame IMG_9105paint

 

 

 

 

Pentru cei interesati sa vada toate tablourile pictate de mine, adresa utila este urmatoarea:

https://elenaniculescu.com/2011/11/02/arhiva-mea-de-tablouri-terapia-virtuala-prin-imagini-frumoase/

 

IMG_9163IMG_9163

Pictura in lucru

Minipicturi florale facute in ulei/carton – Martie 2016

Un comentariu

Pentru cei interesati sa vada toate tablourile pictate de mine, adresa utila este urmatoarea:

https://elenaniculescu.com/2011/11/02/arhiva-mea-de-tablouri-terapia-virtuala-prin-imagini-frumoase/

IMG_8933 IMG_8932IMG_8940 IMG_8939 easterIMG_8975 IMG_8971 IMG_8972 IMG_8974

Magnolii inflorite si copaci in floare, in Bucuresti

Lasă un comentariu

Natura isi vede linistita de treburile ei oferindu-ne zilnic bucurii!

IMG_8335

IMG_8653 IMG_8651 IMG_8652

IMG_8719IMG_8699 (9)IMG_8615IMG_8842 IMG_8840 IMG_8841IMG_8918

Primavara in picturile mele din luna Martie 2016

Un comentariu

Pentru cei interesati sa vada toate tablourile pictate de mine, adresa utila este urmatoarea:

https://elenaniculescu.com/2011/11/02/arhiva-mea-de-tablouri-terapia-virtuala-prin-imagini-frumoase/

IMG_8514 IMG_8511 IMG_8512 IMG_8513

IMG_8506 IMG_8503 IMG_8504 IMG_8505

Romania si Monarhia

Lasă un comentariu

In ultimele zile acest subiect este discutat si dezbatut foarte asiduu, dat fiind anuntul facut recent in legatura cu starea precara de sanatate a Majestatii sale Regele Mihai.

In acest context mi-am pus intrebarea: cum ar fi aratat Romania contemporana daca monarhia ar fi condus tara fara intrerupere in ultimii ani, daca regele n-ar fi abdicat la un moment dat?

M-am gandit sa analizez Lista monarhiilor contemporane.

Din lista tarilor in care exista monarhii am vizitat Danemarca, Suedia, Norvegia, Kuwait, Iordania si Emiratele Arabe.

Ce mi-a atras atentia in mod special in tarile vizitate?

Cum este perceputa monarhia la noi in tara?

Ce se intampla in alte tari ca Marea Britanie, Belgia, Olanda, Spania, unde exista monarhii?

Sunt o multime de intrebari la care voi incerca sa gasesc raspunsuri!

Martie cu soare la Bucuresti

Lasă un comentariu

IMG_8126 IMG_8139 IMG_8115IMG_8124 IMG_8130

Astazi este o zi superba de primavara!

Arta romaneasca din zilele noastre

Lasă un comentariu

‪#‎FB‬ mi-a atras atentia zilele trecute asupra unor evenimente culturale din capitala! Pe un anumit grup se face publicitate pentru o expozitie de arta intr-o incinta foarte veche, sobra, care impune seriozitate si devotament prin denumire. Si ce credeti ca se expune acolo? Este un fel de invitatie la fantezie si desfrau „vizual&intelectual”, la relaxare si nu numai! Si nu am sa folosesc un cuvant care descrie acele stabilimente adecvate din anumite orase ale lumii, nu am sa numesc nici femeile care se expun in vitrine pentru a atrage vizitatorii interesati, ci am sa tac!

Despre arta contemporana ar fi foarte multe de spus! Se promoveaza viciile, trivialitatea, grotescul si morbidul, ceea ce din punctul meu de vedere nu se poate numi arta!

Un pictor care a expus in acea cladire cu ani in urma isi aminteste ca prin anii optzeci cei din conducerea salii de expozitie erau foarte exigenti nu numai cu lucrarile expuse, dar si cu denumirea expozitiei!

Ceea ce n-am inteles deloc este ce legatura poate exista intre o expunere de femei semi-nude si marele 

Vincent van Gogh, care n-a pictat nuduri la viata lui?

Dar de ce sa ne miram? Nu toata lumea a studiat istoria artelor, nu toti pictorii au citit vietile pictorilor si nu au rasfoit albume de arta…

Una e sa te referi la Botticelli si cu totul altceva sa faci referire la Gaugain ori la Toulouse-Lautrec

„Luna Februarie”

Un comentariu

Am pictat „Luna Februarie” din calendarul meu cu flori primit de la fiica mea, Suzana.

Pentru cei interesati sa vada toate tablourile pictate de mine, adresa utila este urmatoarea:

https://elenaniculescu.com/2011/11/02/arhiva-mea-de-tablouri-terapia-virtuala-prin-imagini-frumoase/

IMG_8015 IMG_8017 IMG_8019

Older Entries Newer Entries