Iarna din 13 Decembrie 2016

Lasă un comentariu

Dimineata batea vantul si viscolea zapada la minus doua grade Celsius. Am plecat de-acasa inainte de ora sapte deoarece aveam o misiune foarte nobila de indeplinit. Zapada scartzaia sub talpa noilor mele cizmulite antiderapante. Eram imbracata bine si nu simteam frigul patrunzator. Cu alte cuvinte, ma simteam bine si drumul mi s-a parut distractiv!

Pe la orele 3PM peisajul arata cam asa:

img_7065 img_7061 img_7062 img_7063

Zapada rezista…

P.S.: vin Sarbatorile de iarna, dar la noi lumea discuta numai politica!

Picturi cu flori facute in decembrie 2016

Un comentariu

Am pictat in familie si acesta-i stadiul final al activitatii noastre recente: doua tablouri in ulei pentru familia fiicei noastre.

img_6860

img_6863 img_6862

„Irisi pe camp” U/P, 82×78 cm

img_6933

img_6895

img_6927

„Maci si alte flori de camp” U/P, 128×80 cm

Mai multe detalii si imagini reprezentand picturile mele aici:

Arhiva mea de tablouri

Un brad mai modest impodobit

Lasă un comentariu

Situat in fata unei cladiri impunatoare din marmura-monument istoric:

img_6914 img_6913

#Bucurestiul contrastelor

Sarbatori de iarna la mall

2 comentarii

img_6772 img_6766 img_6766dec img_6767 img_6767dec img_6768 img_6769 img_6770 img_6771 img_6771dec

Am ajuns la concluzia ca Bucurestiul ar fi un oras trist fara mall-uri!

Craciunitze in natura si-n pictura

Lasă un comentariu

craciunitze-la-geam-deco-dec craciunitza craciunitza-ian-14 craciunitze-deco-dec-15

tablou-cu-craciunitze-nov-13 tablou-cu-craciunite-ian-15 tablou-cu-craciunitze-ian-14

„Buna dimineata” de cate ori am ocazia

Lasă un comentariu

Obisnuiesc sa salut oamenii pe #FB aproape in fiecare zi. Stiu ca unora le place, iar pe altii ii deranjeaza, dar chiar nu ma intereseaza atata timp cat salutul este ceva normal si firesc.

Am de cele mai multe ori senzatia ca intru intr-o incapere imensa unde salutul matinal este o obisnuinta!

bd-cu-tufanele bd-cu-crizanteme-albe bd-cu-flori-de-noiembrie bd-cu-iedera bd-cu-iedera-nov bd-cu-iedera-nov-prel bd-cu-orhidee bd-cu-trand-roz

Cateva mostre de salut din noiembrie 2016.

Targul de carte Gaudeamus 2016

Lasă un comentariu

La targul Gaudeamus sa nu te „duci cu sacul”!
Citesc/aud comentarii despre lansarile de la targ si-mi vin in minte imagini cu oameni trecuti de prima tinerete, veniti de la sute de kilometri distanta pe cheltuiala lor, obositi, ingrijorati, pentru a participa la anumite evenimente in perioada targului de carte.
Sperante si temeri pentru ziua de maine, iluzii si deziluzii la un loc.
Este stiut ca nu seamana intre ele lansarile de carte: unele sunt cu mult public si presa/televiziuni, iar altele „intime” cu participare restransa. De foarte multe ori efortul fizic si material al autorilor este acelasi, doar rezultatele sunt diferite.
#targuldecarteGaudeamus 

Ar fi foarte util de stiut in procente cate carti/reviste sunt sustinute financiar din fonduri personale, cate sunt sponsorizate de edituri, cate reusesc sa atraga alte fonduri, etc. Gaudeamus este un loc unde se intalnesc atat marile edituri cu standuri impresionante, cat si cele mici cu standuri modeste, dar statisticile nu stiu daca exista!

In final, castigatorii sunt tot cei cunoscuti:

Gaudeamus 2016

Premiile Gaudeamus 2016

Frunze de toamna

Lasă un comentariu

img_6407frunze-nov

img_6436 img_6435

zorele-nov-13

Flori de Noiembrie

Lasă un comentariu

Fotografii din arhiva personala a ultimilor ani:

dalii catina-si-scoruse criz-si-tufanele crizantema-13 crizanteme-albe crizanteme-cu-tablou crizanteme-ff crizanteme-nov crizanteme-roz crizanteme-si-tufanele-12

Am convingeri, dar nu fac politica!

Lasă un comentariu

Status de astazi pe #FB:

„NU FAC POLITICA!
Prin urmare: nu ader, nu simpatizez, nu ma intereseaza disputele, invitatiile, mitingurile, bla-blau-rile electorale si asa mai departe!
Am alte optiuni si preocupari!”

Ma invita diversi useri sa particip activ, ori ma adauga abuziv la grupuri de sustinere, de simpatizare, etc., a diferitelor partide politice, ori figuri de politicieni. Eu inteleg ca au norme, ca eventual au avantaje urmare acestei activitati, dar nu accept sa fiu folosita drept umplutura!

Mai ales in conjunctura actuala cand impostura si minciuna fac „casa buna” in societatea romaneasca!

Older Entries Newer Entries