Din Wall-Street:
Grupul financiar olandez ING a anuntat luni ca va disponibiliza 7.000 de angajati din toata lumea, in 2009, ca parte a unui plan de reducere a costurilor cu un miliard de euro, relateaza AFP.
.:. click aici pentru a citi integral articolul .:.
Dupa colapsul AIG, dupa concedierile masive de la City Group, urmeaza concedierile de la ING. Este firesc sa ne punem intrebarea: what’s next?
Israelul a hotarat incetarea foculuil in fasia Gaza. Urmeaza sa se intalneasca azi in Egipt conducatorii din Palestina si Israel, cu martori, pentru a acoperi cu vorbe si hartii aceasta decizie. Eventual cu strangeri de maini? De imbratisari nu mai vorbesc, dar parca poti sa stii cum vor evolua evenimentele? Nu mai au incredere unii in altii, normal, dupa ce au murit peste o mie de oameni nevinovati. Ce intelegem noi de aici? Ca niste oameni identici ca natie si religie au ajuns sa se urasca de moarte pentru o fasie de pamant, pentru ambitii desarte.
Ce ni se intampla in 2009? din Business Magazin.
Se estimeaza in articol deprecierea leului la 4,2 lei/euro pentru luna martie, ceea ce s-a intamplat deja din data de 9 ianuarie. Oare mai putem face predictii?
Corina Cretu a transmis din Israel aici pe blogul ei. Sunt fotografii, detalii, explicatii de la fata locului. M-a emotionat foarte tare acest post pentru ca tin foarte mult la ea, este un om deosebit, este femeie, este curajoasa.
Si a fost la un pas de…pericol
Tot ce doresc este ca lucrurile sa reintre in normal, sa nu mai existe victime dintre civilii care nu au nici o vina ca traiesc acolo.
„E un exercitiu fabulos sa ierti marlanul” asa este intitulat interviul pe care Oana Pellea l-a acordat celor de la Adevarul.
„- Ce vă deranjează cel mai mult în România, atunci când ajungeţi la Otopeni? Care e primul lucru care vă scoate din sărite?
– Noi venim din străinătate cu o anumită energie. Mă întreb de fiecare dată când revin în ţară cum e posibil să fie atâta murdărie pe stradă, atâta agresivitate – agresivitatea televizorului, a oamenilor care vorbesc la televizor, felul în care se vorbeşte, felul în care se priveşte încruntat, felul cum nu se spune „bună ziua” şi nu se zâmbeşte… agresivitatea murdăriei de pe stradă, agresivitatea extrema a oamenilor. Asta pe un glob care oricum este in criza”.
Subscriu din toata inima la ideea ca din toate partile suntem agresati de marlanie, vulgaritate si prost gust.
Ar trebui sa ne facem mai des o analiza SWOT si sa decidem despre noi: care ne sunt punctele tari, care ne sunt punctele slabe, care sunt oportunitatile si mai ales amenintarile, poate am deveni mai buni, mai performanti, mai interesanti.
Comentarii recente