Lanvin Spring Summer 2009 Show

Lasă un comentariu

ING concediaza 7.000 de angajati in intreaga lume

Lasă un comentariu

Din Wall-Street:
Grupul financiar olandez ING a anuntat luni ca va disponibiliza 7.000 de angajati din toata lumea, in 2009, ca parte a unui plan de reducere a costurilor cu un miliard de euro, relateaza AFP.
.:. click aici pentru a citi integral articolul .:.

Dupa colapsul AIG, dupa concedierile masive de la City Group, urmeaza concedierile de la ING. Este firesc sa ne punem intrebarea: what’s next?

Tuturor romanilor le urez sa se iubeasca unii pe altii

Lasă un comentariu

De Ziua Unirii romanii de pretutindeni ar trebui sa-si amintesca cu mandrie ca sunt romani.

Hora Unirii la 150 de ani de la Unirea Principatelor romane 1859 – 2009

Hai sa dam mâna cu mâna
Cei cu inima româna,
Sa-nvârtim hora fratiei
Pe pamântul României!

Iarba rea din holde piara!
Piara dusmania-n tara!
Între noi sa nu mai fie
Decât flori si armonie!

Mai muntene, mai vecine
Vina sa te prinzi cu mine
Si la viata cu unire
Si la moarte cu-nfratire!

Unde-i unul nu-i putere
La nevoi si la durere
Unde-s doi puterea creste
Si dusmnaul nu sporeste!

Amândoi suntem de-o mama
De-o faptura si de-o sama,
Ca doi brazi într-o tulpina
Ca doi ochi într-o lumina.

Amândoi avem un nume,
Amândoi o soarta-n lume.
Eu ti-s frate, tu mi-esti frate,
În noi doi un suflet bate!

Vin’ la Milcov cu grabire
Sa-l secam dintr-o sorbire,
Ca sa treaca drumul mare
Peste-a noastre vechi hotare,

Si sa vada sfântul soare
Într-o zi de sarbatoare
Hora noastra cea frateasca
Pe câmpia româneasca!

(Versuri: Vasile Alecsandri
Muzica: Alexandru Flechtenmacher)

Care sunt pasii pe care trebuie sa-i faca un CEO in vreme de criza?

Lasă un comentariu

Wall Street a sintetizat cateva lucruri importante care trebuie facute in vreme de criza, aici:

http://www.wall-street.ro/slideshow/Start-Up/57497/12-lucruri-pe-care-un-CEO-trebuie-sa-le-faca-in-vreme-de-criza.html

Au incetat ostilitatile in fasia Gaza

Lasă un comentariu

Israelul a hotarat incetarea foculuil in fasia Gaza. Urmeaza sa se intalneasca azi in Egipt conducatorii din Palestina si Israel, cu martori, pentru a acoperi cu vorbe si hartii aceasta decizie. Eventual cu strangeri de maini? De imbratisari nu mai vorbesc, dar parca poti sa stii cum vor evolua evenimentele?  Nu mai au incredere unii in altii, normal, dupa ce au murit peste o mie de oameni nevinovati. Ce intelegem noi de aici? Ca niste oameni identici ca natie si religie au ajuns sa se urasca de moarte pentru o fasie de pamant, pentru ambitii desarte.
Pacat de cei care au murit nevinovati.

Detalii Reuters aici.

BNR relaxeaza creditele ipotecare

Lasă un comentariu

Mai multe detalii despre relaxarea creditelor ipotecare aflam din Wall-Street, aici:

http://www.wall-street.ro/articol/Finante-Banci/57320/BNR-relaxeaza-creditele-ipotecare.html

si aici:

http://www.banknews.ro/stire/24403_bnr_ne_lasa_sa_luam_credite_mai_mari.html

Ce va fi in 2009 pentru mediul de afaceri, pentru romani in general?

Lasă un comentariu

2009 luat la bani marunti

Ce ni se intampla in 2009? din Business Magazin.
Se estimeaza in articol deprecierea leului la 4,2 lei/euro pentru luna martie, ceea ce s-a intamplat deja din data de 9 ianuarie. Oare mai putem face predictii?

Dacia inchide uzina inca doua saptamani

Lasă un comentariu

Oamenii s-au intors la lucru dupa 30 de zile de somaj tehnic si au fost anuntati ca urmeaza alte doua saptamani de asa zisa „vacanta fortata”.

Este ceea ce am aflat din Zf.ro, aici.

Corina Cretu – Misiunea europarlamentara in Israel

2 comentarii


Corina Cretu a transmis din Israel aici pe blogul ei. Sunt fotografii, detalii, explicatii de la fata locului. M-a emotionat foarte tare acest post pentru ca tin foarte mult la ea, este un om deosebit, este femeie, este curajoasa.
Si a fost la un pas de…pericol

Tot ce doresc este ca lucrurile sa reintre in normal, sa nu mai existe victime dintre civilii care nu au nici o vina ca traiesc acolo.

Oana Pellea, o doamna care ne da o lectie de viata

Lasă un comentariu

„E un exercitiu fabulos sa ierti marlanul” asa este intitulat interviul pe care Oana Pellea l-a acordat celor de la Adevarul.

„- Ce vă deranjează cel mai mult în România, atunci când ajungeţi la Otopeni? Care e primul lucru care vă scoate din sărite?

– Noi venim din străinătate cu o anumită energie. Mă întreb de fiecare dată când revin în ţară  cum e posibil să fie atâta murdărie pe stradă, atâta agresivitate – agresivitatea televizorului, a oamenilor care vorbesc la televizor, felul în care se vorbeşte, felul în care se priveşte încruntat, felul cum nu se spune „bună ziua” şi nu se zâmbeşte… agresivitatea murdăriei de pe stradă, agresivitatea extrema a oamenilor. Asta pe un glob care oricum este in criza”.

Subscriu din toata inima la ideea ca din toate partile suntem agresati de marlanie, vulgaritate si prost gust.
Ar trebui sa ne facem mai des o analiza SWOT si sa decidem despre noi: care ne sunt punctele tari, care ne sunt punctele slabe, care sunt oportunitatile si mai ales amenintarile, poate am deveni mai buni, mai performanti, mai interesanti.

Older Entries Newer Entries