Urmaresc de cateva zile modul in care romanii au celebrat in Romania centenarul nasterii lui Emil Cioran: vorbindu-se despre o licitatie organizata in Franta in 7 Aprilie 2011. La aceasta licitatie au fost oferite spre vanzare o lista cuprinzand 120 de manuscrise si obiecte personale (diplome, pasaport, acte) care au apartinut lui Emil Cioran.
Emil Cioran se vinde foarte bine la Paris
Ministerul Culturii nu a participat la aceasta licitatie in mod oficial din doua motive: ca nu sunt fonduri si ca n-a fost informat din timp de catre Ministerul de Externe.
Ministerul de Externe sustine ca a informat Ministerul Culturii inca din luna februarie 2011. De asemenea d-l Patapievici declara ca se stia despre aceasta licitatie.
In final BCU si TVR au hotarat in ziua licitatiei sa participe impreuna pentru a licita obiectele evaluate ca pret de pornire la 100000 de Euro.
Dar rezultatul licitatiei a fost surprinzator:
„George Brăiloiu a cumpărat intregul lot cu manuscrise şi documente ale lui Emil Cioran. George Brăiloiu a câştigat în ultimii doi ani peste 100 de milioane de euro din consultanţă pentru eliberarea certificatelor de emisii de carbon.
„Le voi dona statului român. Sunt un admirator al lui Cioran şi consider că manuscrisele trebuie să rămână acasă„, a declarat omul de afaceri pentru Pro Tv. „Consider că manuscrisele trebuie să se întoarcă în ţară şi să facă parte din patrimoniul naţional„.
George Brailoiu este un roman stabilit in SUA care a hotarat sa participe la licitatie din dorinta de a repatria acest tezaur de patrimoniu si a reusit.
Cum au ajuns aceste obiecte in Franta inca nu se cunoaste oficial. Se stie faptul ca Emil Cioran ar fi dorit ca acestea sa fie pastrate la Biblioteca Astra din Sibiu. Fratele sau, Aurel Cioran, le-a administrat dupa moartea lui Emil Cioran.
Un reprezentant al Ministerului Culturii spunea ieri la Radio Romania Actualitati ca a fost contactat anul trecut de sotia lui Aurel Cioran in legatura cu oferirea spre vanzare a unor obiecte care au apartinut lui Emil Cioran, dar ca din lipsa de fonduri nu s-a intrat in detalii, nu i s-a dat niciun raspuns oficial.
Ministrul de Externe al Romaniei a declarat ca il felicita pe domnul George Brailoiu pentru gestul sau de mecenat.
Update 12.04.2011: http://www.inpolitics.ro/licitatia-cioran-suspectata-de-blat-se-cere-interventia-parchetului-

Lasă un comentariu